Bipolar Bozukluğa Sahip Olan Ünlüler

Bipolar bozukluk teşhisi konmuş olan ünlülerin bazıları, medyada farklı şekilde yer alabiliyor. Mesela Nurseli İdiz, yıllarca alkolik olarak magazin haberlerine konu edildi. Fakat temelde bipolar bozukluğa sahip olmak, yanı sıra farklı bozukluklara da sebep olabiliyor.

Bipolar bozukluk; depresyon, alkolizm, seks bağımlılığı gibi sonuçları olan bir rahatsızlık. Bu yüzden ünlüler bazen sadece bu sonuçlara odaklanılan haberlerle karşımıza çıkıyor.

En bilinen bipolar bozukluğu olan ünlüler

Marilyn Monroe, bir dönemin aptal ve sevimli sarışını olarak ekranlarda yer aldı. Yıllarca kadınlar Marilyn Monroe’ya özendi. Fakat o, sürekli olarak depresif bir haldeydi. Sık sık duygu değişimleri yaşayan bir bipolar bozukluk hastasıydı.

Vincent Van Gogh’un eserleri ve biyografisi incelendiğinde, onun net bir şekilde bipolar bozukluk semptomları gösterdiği çok sonradan anlaşılmıştır.

Britney Spears’in bir anda kızgın bir ruh haline bürünmesi, saçlarını özellikle medyanın önünde eline aldığı bir tıraş makinesiyle kazıması, zor karar vermesi gibi özelliklerinden dolayı bipolar bozukluğa sahip olan ünlüler listesinde sıkça görebiliriz.

Olağanüstü bir sese sahipti Amy Winehouse. 27 yaşında hayata gözlerini yumduğunda kariyerinin zirvesindeydi. Fakat onu çoğunlukla kızgın ve üzgün görüyordu hayranları. Çünkü o bir bipolar bozukluk hastasıydı. Uyuşturucu kullanıyordu ve seks bağımlısıydı.

Mel Gibson uzun yıllar boyunca alkolizmin ve uyuşturucunun pençesinde savaş verdi. Bu konuda tedavi görmek için defalarca kez terapistlere gitti. Fakat asıl sorunu bipolar bozukluktu. Bir süredir bipolar bozukluk tedavisi gören ünlüler arasında.

Hayatına kendi tercihiyle son veren Kurt Kobain de ani duygu değişimleri yaşıyordu. Sürekli depresyondaydı ve hiçbir şey onu bir türlü mutlu edemiyordu.

Jean-Claude Van Damme bipolar bozukluk teşhisiyle bir süre ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde kaldı fakat tedavisi tamamlanmadan hastaneden ayrıldı. Bipolar bozukluk ile hayatını devam ettiren ünlü aktör hala duygu durumunda iniş çıkışlar yaşıyor fakat eskiye nazaran hastalığı biraz daha kontrol altına alabilmiş durumda.

Winona Ryder da kariyerine küçük yaşta başlamış olan ünlülerden biri. Hatta bir dönem kariyerine bir kenara bırakıp, gelen tüm teklifleri geri çevirip bipolar bozukluk tedavisi gördü. Tedaviden sonra ciddi anlamda iyileşme gösteren Winona Ryder kariyerine kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor.

Sevilen aktörlerden Robert Dawney Jr. de bipolar bozukluğa sahip olan ünlülerden ve o da sonunda doğru doktoru bularak tedaviye başladı. Durumu şimdi çok daha iyi.

2006 yılında bipolar bozukluğun Amerika’da %7 oranında olduğu saptanmıştı. Neredeyse 10 milyon kişi hayatlarının kısa veya uzun dönemlerinde bizpolar bozukluk yaşıyor. Bazıları bunu fark ediyor bazılarıysa hiç fark edemiyor. Doğru teşhis ve tedavi yöntemiyle bipolar bozukluktan kurtulmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir