İnsanları Etkilemenin 10 Psikolojik Yolu

Hepimiz bir ortama girdiğimizde, topluluk içinde, bir konuşma yaparken, okulda, iş yerinde veya ikili ilişkilerde insanları etkilemek isteriz. İnsanlar üzerinde bırakacağımız olumlu etkilerin tüm yaşantımızda bize olumlu şekilde döneceğine inanırız. Peki insanları etkilemek için yapabileceğimiz 10 basit teknik nedir?

İnsanları Psikolojik Olarak Etkilemek

İyilik Yaptırmak
Benjamin Etkisi olarak da bilinen, iyilik yaptırarak birine kendinizi sevdirme yöntemi. Biri size iyilik yaptığında, sizin iyiliğe değer biri olduğunuzu düşünür. Ve böylece psikolojik olarak sizi sevmesi gerektiğine inanır. Yani ondan kendiniz için bir iyilik yapmasını istemelisiniz.

Abartılı İstek
Birinden, önce çok abartılı ve saçma bir istekte bulunun. Çok büyük ihtimalle reddedecektir. Daha sonra asıl istediğiniz şeyi talep edin. Bu teknik genel kanının aksine işe yarar. Çünkü kişi ilk talebinizde sizi reddettiği için kendini kötü hissedecek ve ikinci isteğinizi hızlı bir şekilde yerine getirecektir.

İsim Kullanmak
Karşınızdaki kişinin ismini söylemekten çekinmeyin. Onu etkilemek için ismini söylemeyi tercih edin. Ayrıca ona bir etiket de verebilirsiniz. Nasıl mı? Yönetici olmasını istediğiniz biriyle konuşurken ona ‘Yöneticimiz Aslı Hanım‘ gibi hitap edebilirsiniz. Böylece kendini tatmin edilmiş ve o konuma hazır hissedecektir. Sevdiğiniz arkadaşınıza ‘kanka‘ demek gibi düşünün.

Sistematik Övgü
İlişkilerde yalakacılık iyi bir şey olarak görülmez fakat yıkama yağlama bundan biraz daha farklı ve asıl kullanılması gereken tekniktir. Etkilemek istediğiniz kişiyi kıvamlı ve sistematik şekilde överseniz, kendisini değerli görecektir. Böylece size karşı olan düşünceleri de stabil kalacak ve kötü yöne doğru eğilim göstermeyecektir.

Ayna Tekniği
Aynı zamanda taklit etme yöntemi olarak da bilinen ayna yöntemi bazı insanların kendiliğinden ve bilinçsizce uyguladığı bir yöntemdir. Fakat doğru kullanıldığında aslında insanları etkilemek için çok uygundur. Diğer kişinin konuşma şeklini, hareketlerini ve tavırlarını kopya etmek anlamındadır. Ayna yöntemi karşı tarafın kendini onaylanmış hissetmesini sağlar. Bu şekilde kişi, karşısında kendine benzer birinin olduğunu düşünerek daha rahat ve daha sıcak davranır.

Yorgunken İste
Karşı taraftan bir şey isteyeceğiniz zaman, bunu onun yorgun olduğu bir zamanda yaparsanız o anda sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da yorgun olacağından dolayı o anda olumlu cevap almazsınız fakat size ‘yarın yaparım‘ veya ‘daha sonra yaparım‘ gibi bir cevap verir ve bu da söz vermek olduğu için ondan istenen şeyi yerine getirir.

insanları psikolojik olarak etkilemek

Karşı Konulamaz Bir Teklif
Ona karşı koyamayacağı bir teklifte bulunursanız, daha sonraki tekliflerinize de olumlu yanıt verecektir. İş stratejilerinde çok uygulanan bir yöntemdir bu.

Onu Düzeltmeyin
Onun sözlerini, anlattıklarını veya konuşmasını düzeltmeye kalkarsanız bu ilişkinizde ters teper. Anlattığı şeyler arasından katılmadığınız değil, katıldığınız şeyleri söyleyin. Böylece onu zaten düzeltmiş olursunuz ve bunu kibar bir yolla yapmış olursunuz.

Yansıtma Yöntemi
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, onun size anlattıklarını siz de ona tekrar anlatırsanız yani aynılarını yansıtırsanız sizi dinlerken daha dikkatli olur. Arkadaşlık ilişkilerinde de karşınızdakini dinlediğinizi ve anladığınızı onaylamak için onların söylediklerini tekrar etmek etkileyicidir.

Kafa Sallamak
Sizinle konuşurken kafanızı, onu onayladığınızı gösterir şekilde salladığınızda karşı taraf sizinle bir uzlaşmaya vardığını hisseder. Mimiklerimiz, jestlerimiz önemlidir bu yüzden siz kafanızı sallayıp karşı tarafı onayladığınızda, o da aynısını yapma ihtiyacına girecektir.

Bir cevap yazın