Pareidolia Nedir? Pareidolia Hastaları Nesneleri Nasıl Görür?

Pareidolia bir hastalıktır. Nesnelerin üzerinde yazılar görmek, hayvanların konuşup anlamlı sözler söylediğine inanmak ve nesnelerden anlamlı ve/veya canlı ifadeler çıkartmak pareidolia sendromundan kaynaklanır.

Pareidolia sendromu belirtilerinin başında, her şeyi başka bir nesneye benzetme eğilimi bulunur. Bu psikolojik bir rahatsızlıktır. Sadece görmekle değil, duymakla da olabilir. Duyulan sesler de farklı ve hiç alakalı olmadıkları şekillerde yorumlanabilir.

Pareidolia Testi

Bazı nesneler elbette birbirine benzeyebilir veya bize farklı bir şeyi çağrıştırabilir fakat bunun bir sanrıya dönüşmesi ve ileri boyutlarında hem beyinde hem de dolayısıyla kişinin yaşamında hasarlar oluşturabilir.

Pareidolia

Bulutlarda insan silütleri görmek, Meryem Ana resimli tost, namaz kılan ağaç, mars yüzeyindeki surat, İstanbul haritasındaki gizli silüet, Allah diye bağıran horoz… Bunların hepsi pareidolia hastalığının örnekleridir.

Pareidolia

Pareidolia hastaları nesneleri nasıl görür? Keith Larsen gibi görür. Buradaki çizimler ona ait. Gördüğünüz gibi, nesneleri kendi ilgi alanı olan karakterlere benzetiyor. Yani pareidolia sendromunda hastalar, bulundukları topluma göre, ilgi alanlarına göre ve inanç sistemlerine göre apofeni geliştirebilirler.

Pareidolia

Siz de soldaki nesnelere baktığınızda, sağdakileri görüyor musunuz? Yoksa başka şeyler mi görüyorsunuz? Veya farklı nesneler üzerinden farklı şeyler gördüğünüz, duyduğunuz oluyor mu? İşte bunların bilimsel sebebi hep pareidolia.

Bir cevap yazın