Yetenek Nasıl Gelişir?

Aslında ilgi ve yetenekleri geliştirme yolları aynı listeden geçiyor. Eğer herhangi bir yeteneğiniz varsa ve onu kendi çabalarınızla geliştirmek istiyorsanız, bu liste tam size göre. Şimdi hep birlikte yeteneklerimizi geliştirmek için nelere ihtiyacımız var sorusunun cevabına bir bakalım.

Öncelikle yetenekler nasıl keşfedilir? Sadece size yeteneğiniz varmış gibi gelmiyorsa, yani etrafınızda sizi tanıyan ya da tanımayan insanlar bu yeteneğini fark edip size söylüyorsa ve siz yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz konuda kendinizi oldukça yaratıcı hissediyorsanız ve çoğunlukla üretim halindeyseniz, o alanda yetenekli olduğunuzu kabul edebilirsiniz.

Diyelim ki yetenekli olduğumuzu anladık peki şimdi yeteneklerimizi geliştirmek için neler yapmalıyız bunlara bakalım.

Yetenek nasıl geliştirilir?

1. Bir yeteneğe sahip olmak değil, o yeteneği geliştirmek için çaba sarf etmek gerektiğini unutmamalısınız.

2. Yetenekli olduğunuz alanda her gün düzenli olarak küçük bir şey de olsa mutlaka üretmelisiniz.

3. Aktif şekilde üretim, pasif şekilde öğrenmeden çok daha üstündür.

4. Yetenekli olduğunuz veya ilgilendiğiniz konu hakkında araştırma yapmalısınız. O alandaki başarılı insanlar kimler? Neler üretmişler?

5. Kendinizi en çok kendiniz eleştirmelisiniz. Bir yıl önce ürettiğiniz şeyi bu yıl beğeniyorsanız ilerlememiş olduğunuzu düşünebilirsiniz.

6. Yeteneğinizi geliştirirken kesinlikle para kazanmaya odaklanmamalısınız. Yeteneğimle para kazanmak istiyorum fikrini aklınızdan çıkartıp sadece gelişime odaklanmalısınız.

7. Yetenekli olduğunuz konu, aynı zamanda sizi eğlendirmeli, mutlu etmeli. Yani bir hobi gibi olmalı.

8. Dinlenmeyi bilmelisiniz. Çok kısa sürede yeteneğimi hemen çok geliştireyim diye düşünmemelisiniz. Yetenekler dinlenerek, düşünerek ve deneyimleyerek gelişir. Kendinize dinlenme süresi tanımalısınız.

yetenek geliştirmek

Sizin de yetenekli olduğunuz konular var mı? Becerilerinizi geliştirmek için önerebilecekleriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir