Cengiz Abazoğlu Demet Evgar Elbise Hilesi

Cengiz Abazoğlu Demet Evgar Elbise Hilesi

Aynı fotoğrafı hem Demet Evgar hem de Cengiz Abazoğlu Instagram’dan paylaşınca olay ortaya çıktı. Demet Evgar giyindiği kıyafetin orijinal fotoğrafını paylaşırken, elbiseyi tasarlayan Cengiz Abazoğlu aynı fotoğrafı rötüşlayarak paylaştı.

Peki bunun psikolojiyle ne alakası var? Bir psikoloji sitesinde neden bu haber var diye düşünebilirsiniz. Bunun sebebi çok açık.

Kusursuzluk pazarlamacılığı

Photoshop yapılmış olan fotoğrafta Demet Evgar’ın beli daha ince, bacak boyu daha uzun ve elbisenin pot yapmış olan kısımları da düzeltmiş durumda. Cengiz Abazoğlu elbisesini en ‘kusursuz‘ şekilde sergilemeye çalışıyor. Fakat insan kusurları olan bir varlıktır. Bu fotoğraf hilesinin sosyal medyada tepki çekmesinin sebebi de buydu zaten.

Yıllardır ve özellikle son yıllarda, tüm dünyada oluşturulan bu kusursuzluk pazarlamacılığı insanları depresyona sokuyor ve mutsuz ediyor. Kapitalizmin geldiği son nokta bu. İnsanlar, düzenlenip kusursuzlaştırıldığını bilmediği fotoğraflardaki insanlar gibi olmak istiyor. Olamayınca da depresyona giriyor.

Mükemmel depresyon

Bir pazarlama tekniği olan bu sisteme karşı sergileyebileceğiniz en sağlıklı tutum ise ‘Ben böyle mutluyum’ diyerek bu kandırmacadan uzak durmak. Kendinizi olduğunuz gibi sevip saymaya ve ‘aslında’ ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamaya odaklanmalısınız.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.