Akıl Sağlığını Korumak İçin 3 Önemli Teknik

Akıl Sağlığını Korumak İçin 3 Önemli Teknik

akıl zihin sağlığını korumak için

Akıl sağlığınızı geliştirmek ister misiniz? Bunu elbette herkes ister. Akıl sağlığını korumak, bazı önemli tekniklerle mümkün. Ve aslında zor da değil.

Hepimizin ‘mutlulukkaygısı var ve bu mutluluk herkes için göreceli olabiliyor. Kimine göre zengin olmak, kimine göre sağlıklı olmak, kimine göre aşık olmak. Ve daha da detaylandırmak mümkün. Peki hayatımızdaki sorunlarla nasıl baş edebiliriz? Akıl sağlığımızı geliştirerek ve koruyarak. Çünkü herkes daha mutlu ve huzurlu biri olmak için çabalıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık ya da akıl sağlığı; zihnen ve fiziken herhangi bir hastalığa sahip olmamak, fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak ‘refahta’ olmak ile açıklanıyor.

Zihin sağlığı yerinde olan bir insan; geçmişten öğrenir, anda yaşar ve geleceği planlar. Şimdi bunları biraz açalım ve aslında ne demek olduğuna bakalım.

Geçmişten öğrenmek / ders çıkartmak

akıl sağlığını korumak

Öz saygı çerçevesi içerisinde, kendini eleştirmeden geçmişte yaşadıklarınızı düşünmelisiniz. Herkesin hata yapabileceğini kabullenmek akıl sağlığı için önemlidir. Hem başarılarınızdan hem de başarısızlıklarınızdan ders çıkartmalısınız. Zayıflıklarınızı, güçlü yanlarınızı, değerlerinizi ve ilgi alanlarınızı bilmelisiniz.

Hangi ilişkileriniz daha iyiydi, hangi ilişkileriniz daha kötüydü? Analiz ederek, nasıl daha iyi ilişkiler kurabileceğinizi anlayabilirisiniz.

Anda yaşamak ne demek

anda yaşamak

Sizi üzen ve işinize yaramayan gereksiz düşüncelerin ne olduğunu fark edip, bunları olumlu düşüncelerle değiştirmelisiniz. Gerçek dışı, üzücü ve eleştirel yaklaşımları değiştirmeyi öğrenmelisiniz.

Başkalarının haklarına ve doğrularına olduğu gibi kendi haklarınıza ve doğrularınıza da saygı duymalı ve sınırlarınızı koyup, ‘hayır‘ diyebilmelisiniz.

Ruhsal sağlığınızı anlamayı öğrenmeli. Hiçbir zaman çok aç, çok yalnız, çok yorgun hissetmenize izin vermemelisiniz.

Akıl sağlığını korumak için üçüncü teknik : Geleceği planlamak

geleceği planlamak

Önemli değerlerinizi bilmek ve onlara göre davranmak size rahatlık, irade ve amaca yönelik bir yaşam sunar. Değerli olduğunuz konularda kişisel hedefler koymalı ve bu yolda ilerlemelisiniz.

Yaşlanacağınız ve her an ölebileceğiniz gerçeğini kabul etmelisiniz. Bunun farkında olmak, hem finansal konularda hem de sağlıklı bir akılla hayatınızla ilgili kararlarınızı daha hızlı vermenizi sağlar.

Unutmamak gerekir ki akıl sağlığınızdan sorumlu olan kişi sadece sizsiniz. Hiçbir zaman başkalarını suçlamamalı ve neler yapabileceğinize, neler üretebileceğinize odaklanmalısınız. Bu üç teknikle akıl sağlığınızı korumak mümkün olacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi