Karen Horney kimdir? Hangi kitapları yazmıştır? Hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler. Karen Horney 1885’te Hammbur’da doğdu. 1904’te anne ve babası ayrıldı. Bu durum Karen Horney‘in stresli yaşamının başlangıcı oldu. 1906’da tıp fakültesine girdi.

1909’da hukuk öğrencisi Oscar Horney ile evlendi. 1910’da annesi vefat etti. Ailesiyle yaşadığı çatışmalar ve zor koşullar onu psikanalize yöneltti.

Karen Horney hayatı, eğitimi, kitapları

Freud, “evlendiği adam babasından farklı biri değil” demişti. Karen Horney, tıp öğreniminden sonra Berlin Psikanaliz Enstitüsü’ne girdi.

Bir çok enstitüde görev alan Karen Horney, New York Psikanaliz Enstitüsü’ndeki görevine son verildikten sonra “Association for the Advancement of Psychoanalysis“i kurdu.

Karen Horney kimdir hayatı kitapları

Psikanalizin ilerlemesine ve bireyler arası ilişkilerin incelenmesine önemli katkıları olmuştur.

Karen Horney kadın ve erkek arasındaki fark

Kadın ve erkek arasındaki farkın, biyolojik değil kültürel ve sosyal farklılıklar sonucu ortaya çıktığını savunmuştur. Freud’un tezlerine karşı çıkmasıyla bilinir.

Karen Horney’e göre narsisizm bir kişilik özelliği ya da kişilik bozukluğu değildir. Ona göre narsistik kişiler özgüven eksikliği yaşamaktadır ve narisisizm aşırı hoşgörü yüzünden oluşmuş olabilir.