Bir İnsanı Tanımak İçin Ona Sorabileceğiniz 20 Soru

Bir İnsanı Tanımak İçin Ona Sorabileceğiniz 20 Soru

insanları Anlamak Tanımak için Sorular

İnsanları tanımak kolay değildir, zaman alan bir süreçtir. Fakat insanları tanımak için sorabileceğiniz bazı önemli sorular var. Onlar hakkında fikir sahibi olabilmek için bu 20 soruyu sorabilirsiniz.

Bir insanı tanımak için 4 durumdan bahsedilir. Bu klasikleşmiş ve doğru bir şeydir. Bir insanı yolculukta, içki masasında, tatilde ve borç alma verme durumlarında tanırsın derler.

Çünkü bu durumlar insanların içlerine döndükleri, yalnız oldukları, kendi oldukları durumlardır. İnsanları anlamak insanları tanımak için durumlara ihtiyaç vardır. Zor bir durumda nasıl davranıyor? Heyecanlanınca, üzülünce, kızınca nasıl hareket ediyor? Nasıl tepki veriyor?

Bir insanı Tanımak için

Bir insanı ne kadar sürede tanırsın?

Bir insanı bazen bir haftada tanırsın, bazen 1 yılda bazen de 10 yılda tanıyamazsın. Bir insanı ne kadar sürede tanırsın sorusu az önce bahsettiğim tepkilerini ne derecede samimiyetle gösterdiğine ve sizin bu tepkileri doğru algılayıp algılayamamanıza bağlıdır.

Fakat insanlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Özellikle yeni tanışmakta olduğunuz bir kişiye sorabileceğiniz bazı sorular, onun hakkında daha kısa sürede fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Şimdi o sorulara bakalım.

Bir insanı tanımak için ona bu 20 soruyu sorun!

Hem genel hem özel hem de sıradanmış gibi gözüken fakat önemli sorular. Bir insanı nasıl tanırız dediğimizde bu sorular bize fikir sahibi olmamız için yardımcı olur. Sonrasında durumlar, tepkiler ve gözlemler bu fikirlerimizi destekleyebilir.

 1. Bugüne kadar herhangi bir suç işledin mi?
 2. Çocukluğunun en güzel anısı nedir?
 3. 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?
 4. Özel gücünün ne olmasını isterdin?
 5. Favori kitabın, filmin hangisi ve neden?
 6. Birinden aldığın en güzel hediye ne?
 7. Seni en çok mutlu eden şey ne?
 8. Kendinle ilgili bir şeyi değiştirmek isteseydin bu ne olurdu?
 9. Sence ne önemli özelliğin ne?
 10. Hayatındaki en büyük pişmanlığın nedir?
 11. Sence hayatta ne olmazsa olmaz? Sağlık, para, aşk.
 12. Bir süper kahramanla birlikte olsaydın hangisi olurdu?
 13. Burcun ne?
 14. Bugüne kadar kazandığın en büyük başarı ne?
 15. En sevdiğin ünlü söz, deyiş, atasözü hangisi?
 16. Bugüne kadar aldığın en zor karar neydi?
 17. Biri seni çok sinirlendirdiğinde ne yaparsın?
 18. Günün hangi saatinde kendini daha iyi hissediyorsun?
 19. En sevdiğin yemek, tatlı hangisi?
 20. Hayatında hiç özel bir kursa gittin mi, özel bir eğitim aldın mı?

Bu soruları sadece diğer insanları tanımak için değil, kendinizi de daha iyi tanımak için kullanabilirsiniz. Kişisel gelişim ve bilinçlenme, kişinin hem kendiyle hem de çevresiyle daha mutlu ve huzurlu ilişkiler kurmasını sağlar.

Seni hiç tanımamışım!

Belki de şu anda ‘seni hiç tanımamışım‘ dediğimiz kişiyle uzun yıllar boyunca bir birliktelik yaşadık veya arkadaşlık ettik fakat aslında o kişiyi hiç bu durumda deneyimlemedik.

Onu Hiç Tanımamışım

Yani örneğin o kişiyle hep varlık içinde veya sağlıklı bir şekildeyken iletişim içinde olduk. Fakat bu durum değiştiğinde, verdiği tepkiyi ilk kez deneyimliyoruz. Bu durumda ‘ben seni hiç tanımamışım‘ veya ‘kocamı hiç tanımamışım‘ gibi cümleler kurulabilir.

Ayrıca kişiler birlikte de olsalar bireysel yolculuklarına, gelişim ve değişimlerine yine hayat içinde karşılaştıkları durumlara uyum sağlamak açısından devam edebilirler. Bu da bir açıdan olması gerekendir.

Şu ana kadar 1 yorum

Insanları tanımak için sorular – İnsanları Tanımak İçin Anket Soruları – Faydalı Bilgiler Yayın tarihi07:42 - 3 Ağustos 2021

[…] Bir İnsanı Tanımak İçin Ona Sorabileceğiniz 20 Soru […]

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi