Birinin Seni Kıskandığını Nasıl Anlarsın? Beni Kıskanıyor Mu?

Birinin Seni Kıskandığını Nasıl Anlarsın? Beni Kıskanıyor Mu?

kıskançlık neden olur birinin seni kıskandığını nasıl anlarsın beni kıskanıyor mu

Zaman zaman acaba bu kişi beni kıskanıyor mu diye düşündüğün oluyor mu? Peki birinin seni kıskandığını nasıl anlarsın? Kıskançlık nasıl belli olur? Ve kötü müdür?

Kıskançlık nedir? Bir kişiyi kıskandığımızda, temelinde onu kaybetmek istememek vardır. Ancak bu kaybetme korkusu bizi paniğe sokabilir ve işte bu noktada telafi edilemez hatalar yapabiliriz.

Diğer bir kıskançlık alanı ise, duygusal bağımız olmayan birini veya onun sahip olduğu bir şeyi kıskanmak. Bu durum için aslında doğru kelime daha çok “özenmek” olmalıdır.

Peki kıskanmak kötü bir şey mi? Duygusal ilişkilerde, karşımızdaki kişinin sınırlarını ihlal etmemize ve ona fiziksel/ruhsal açıdan zarar vermemize sebep olabilir. Her insan, bir ilişkinin içinde olsa dahi özgürdür ve öyle olmalıdır.

Özenmek ise tetikleyici ve harekete geçiricidir. O kişinin sahip olduğu şeye biz de sahip olabiliriz. Bunun için çalışmamız ve doğru adımları atmamız yeterli olacaktır. Enerjimizi bu yönde dönüştürebilirsek.

Birinin seni kıskandığını nasıl anlarsın?

Kıskançlık, öfke gibi çocuksu bi histir. Yaş aldıkça bunları kontrol etmeyi öğrenir ve yeterli farkındalığa sahipsek bunları kendmiz için verimli hale dönüştürürüz. Ancak herkes bu farkındalığa sahip olmaz.

“Eğer birini seviyorsan onu serbest bırak. Dönerse senindir, dönmezse zaten hiç senin olmamış demektir.”

Kıskanç insan nasıl olur? Senin başarılarından veya mutluluklarından rahatsız olur. Çünkü kendi içinde mutsuzdur. O başarılara kendisinin de sahip olamayacağını düşünür.

dedikodu neden yapılır

Birinin seni kıskandığını nasıl anlarsın? Kendisine olan özgüveni ve inancı düşük olan insanlar, diğerlerine karşı neredeyse nefret kadar negatif hisler beslerler. Onlarla samimi bir şekilde konuşmak yerine arkalarından dedikodularını yapmayı tercih ederler.

Beni kıskanıyor mu?

Eğer biri için acaba beni kıskanıyor mu diye düşünüyorsan, bu listedeki maddelere bir bak bakalım.

  • Başarını küçümser
  • Rekabetçi davranır
  • Hatalarını zevkle izler
  • Dedikodunu yapar
  • Suçlamayla iltifat eder
  • Giyimi, konuşması seninkine benzer
  • Sana karşı takıntılı olur
  • Sürekli şikayet eder
  • Eğlenceni bozar

Hatalarını zevkle izler maddesine örnek vermek gerekirse, “ben demiştim” veya “tabii ki öyle olacaktı, başka ne olacaktı” kalıplarını sıkça kullanır.

Kıskanç insanlar diğer kişiye karşı takıntılı olur. Onların ailesiyle veya arkadaşlarıyla konuşmak ister ve o kişi hakkında bilgi almak ister. İşi nasıl gidiyor, neler yapıyor, onun hayatındaki detayları bilmek ister.

beni kıskanıyor mu

Beni kıskanıyor mu dediğin birini, planladığın bir partiye davet edersen; orada kavga çıkartması veya dikkatleri üzerine çekmek için durduk yere duygu değişimlerine girmesi de olasıdır. Çünkü senin ilgi odağı olmanı istemez ve eğlenceni bozmak için elinden geleni yapar.

Kendine güvenmenin önemi

Kıskançlık neden olur diye düşündüğümüzde hem duygusal ilişkilerde hem de arkadaşlık ilişkilerinde geçerli olan bu durumun temelinde kendine güvenmenin önemi yatmaktadır.

Kişi “ben neleri yapabilirim ve neleri yapmak istiyorum” diye sorduğunda yapmak veya sahip olmak istedikleri ile yapabilecekleri ve sahip olabilecekleri arasında derin bir uçurum olduğunu fark eder.

İşte kendine güvenmenin önemi de bu noktada ortaya çıkar. Birinin seni kıskandığını nasıl anlarsın sorusu için sıraladığım maddelerin yanı sıra o kişinin hayatına bakarsan, öncelikleri ve yaşam şekli bu sorunun cevabını verir aslında.

Kendine güvenen, kendini geliştirmeye odaklanan, farkındalık sahibi, duyarlı, kendini seven ve kendine değer veren birinin hem romantik ilişkilerde hem de iş veya arkadaşlık ilişkilerinde kıskanç olması beklenmez.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi