Çok Konuşan İnsandan Nasıl Kurtulunur?

Çok Konuşan İnsandan Nasıl Kurtulunur?

çok konuşan insan

Çok konuşan insan boş konuşur derler sizce doğru mu? Çok konuşmaktan çok konuşmaya elbette fark var. Mesela ‘çok bilen az konuşur’ da denir. ‘Dolu başağın boynu bükük olur’ denir. Bunlar hep birbirinden güzel sözler. Erdemli insan olmakla geveze insan olmak arasında elbette çok fark var.

Gerektiği yerde, gerektiği kadar konuşmakta fayda var. Kimse çok ve boş konuşan insanı sevmez. Tüm ikili ilişkilerde geçerlidir bu durum. Her cümlenin bir bilgi taşıdığından ve bir şey ifade ettiğinden emin olmak gerekir. Konuşurken tekrara da düşmemek gerekir.

Çok konuşan insan zeki midir?

Bazı insanlar daha fazla konuşmayı sever. Onlara konuşkan denir. Fakat çok konuşan insan zeki midir diye düşünecek olursak, eğer cümleleri tekrarlardan oluşmuyorsa, bilgi barındırıyorsa, anlattığı konuyu destekliyorsa bu şartlarda mümkün olabilir.

Çünkü gerekli bağlantıları kurabiliyor, gereken yerde entelektüel birikimini destekleyen örnekler verebiliyordur.

Çok düşünüp az konuşmakta her zaman fayda vardır.

Bazı insanlar düşüncesiz biçimde, karşı tarafı sıkarak çok fazla konuşur. Bu insanlardan bir an önce kurtulmak isteyebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Şimdi çok konuşan insandan nasıl kurtulunur başlığında bunu örneklendireceğiz.

Çok konuşan kişiyi anlamaya çalışmak

boş muhabbet yapan insan

Yapmamız gereken ilk şey, çok konuşan kişiyi anlamaya çalışmak olmalıdır. Ne anlatmaya çalışıyor, ne istiyor? Kısa sürede algılayıp, karşılık verirsek o da kendini daha fazla ifade etmeye çalışmayacaktır.

Çok konuşan kişiye müdahale etmek

çok konuşan boş konuşur

Karşınızdaki kişi çok konuşuyorsa, ona ‘ne anlatmak istiyorsun? anlatmak istediğin asıl sorun nedir?’ gibi argocası ‘sadete gel‘ şeklinde, bu konuşmadan artık bir sonuca varmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ayrıca lafını uygun bir yerde keserek müdahale etmek de mantıklı bir çözüm olabilir. Böylece kişi çok fazla konuştuğunu fark edebilir. Ve sözü artık siz devralabilirsiniz.

Çok fazla vaktim yok!

çok konuşan insanlar

Karşınızdaki kişi çok fazla konuşuyorsa; ‘bir yere yetişmem gerekiyor‘, ‘çok fazla vaktim yok!’ gibi sürenizin kısıtlı olduğunu ve anlatmak istediği şeyi o kısa süre içerisinde, mümkünse özetleyerek anlatması gerektiği konusunda onu kibarca uyarabilirsiniz. ‘Daha sonra konuşalım’ diyebilirsiniz.

‘Bu konuşma bitmez, ben kaçar!’

çok konuşan geveze

Evet oldukça kaba ve en son baş vurulması gereken yöntem budur. Beden dilinizle, bu uzun ve sıkıcı konuşmadan sıkıldığınızı anlamayan kişiye gerekli tüm uyarıları yaptıktan sonra hala çok konuşmaya devam ediyorsa, artık yapılacak tek şey kalmış demektir. ‘Bu konuşma bitmez, ben kaçar!‘ ben demek.

Kimse çok konuşan insanlardan hoşlanmaz. Siz de onlardan biri olmayın. Bunun için olabildiğince çok kitap okuyun, bilgili ve donanımlı biri olun ki konuşmanız sıkıcı bir monotonluk içinde karşı tarafa acı vermesin.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi