En Kolay Ezberleme Tekniği

En Kolay Ezberleme Tekniği

Kolay ezberleme yöntemleri nasıl yapılır? Gerek ödev, gerek sunum olsun zaman zaman ezberlememiz gereken karışık metinlerle karşılaşabiliriz. Peki bu karman çorman metni nasıl ezberleyeceğiz?

Kolay ezberleme yönteminin ilk adımı, metni parçalara ayırmak. Eğer metin paragraflar halindeyse. Her paragraf için özet çıkartın. Daha sonra bu özeti, kendi cümlelerinizle tekrar yazın.

Kolay Ezber Nasıl Yapılır?

Bu öğrenme ve ezberleme tekniğinde önemli olan şey, özet çıkartmayı tekrarlayarak, metni kendi cümle yapınıza ve imge yapınıza en uygun hale getirmek.

Önemli kelimeleri vurgulayın ve onları imgeleyin. İsterseniz resim çizerek de özetleyebilirsiniz. Bu da bir teknik. Her paragraf için bu uygulamayı yaptıktan sonra, özetini çıkarttığınız metni sesli bir şekilde anlatın.

Özet metnini çıkarttıktan sonra, hafızanıza aldığınız metni birine de anlatabilirsiniz. Anlatmadan önce, kelimelerde veya cümlelerde değişiklikler olabileceğini vurgulayın. Ve sadece vurgulanmış, önemli kelimeleri unutursanız sizi uyarmasını söyleyin.

Bu şekilde kendi cümlelerinizle ve özet şeklinde anlattığınız bilgi zihninizde çok daha doğru ve kalıcı şekilde yer edinecek en kolay ezberleme tekniğidir.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.