Hayatımı Değiştirmek İstiyorum! Kendini Baştan Yaratmak

Hayatımı Değiştirmek İstiyorum! Kendini Baştan Yaratmak

Hayatımı Değiştirmek istiyorum Kendini Baştan Yaratmanın yolları

Acaba istediğim gibi bir hayat yaşıyor muyum? Mutlu muyum? Kendini değiştirmek mümkün mü? Hayatımı değiştirmek istiyorum. Kendini baştan yaratmak mümkün mü?

Bazen yaşamak istediğimiz hayatı değil, koşulların bize sunduğu hayatı yaşarız veya bir şekilde yaşamak durumunda kalırız. Buna çoğunlukla aile, toplum gibi çevresel etkenler de sebep olabilir.

Bu durum, bizi mutlu olmadığımız bir insana dönüştürebilir. Kendiyle mutsuz olan, varlığıyla ilgili huzursuzluk yaşan biri kendini değiştirebilir mi?

Mutsuzluk bir sorun değil çözümün başlangıcı

Mutsuz olmayan kişi, bir şeylerin yanlış olduğunu fark etmiyor olabilir ve farkındalık bir sorun değil, çözümün başlangıcıdır. İnsan rahat bir ortamda gelişemez. Beyin, sorun çözmek üzerine odaklanan harika bir makinedir.

Kendimi Değiştirmek istiyorum

Hayatımı nasıl kurtarabilirim? diye düşündüğümüzde karşımıza çıkan ilk tabloda şunlar vardır. Eğer karakterimizden, alışkanlıklarımızdan, yaşam şeklimizden, hayatımızdaki kişilerden mutlu değilsek bunların hepsini değiştirebiliriz. Ve bunun için uygun olan koşulları her zaman, her yaşta oluşturabiliriz.

Hayatımı değiştirmek istiyorum!

Demin bahsettiğim farkındalık içinde olan kişi, hayatımı değiştirmek istiyorum dediğinde bunu bir günde yapması beklenmemeli. Bu, sürecin başlangıcıdır. Ve istemek ilk adımdır. Çok da önemli bir adımdır.

Kendini yenilemek çoğu zaman herkesin her dönemde yapabileceği bir şeydir. Kendimi değiştirmek istiyorum nereden başlamalıyım diye sorduğumuzda yapmamız gereken aslında dört temek şey vardır.

Kendini baştan yaratmanın yolları

Hayatımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım dediğimizde ilk adım, olmasını istediğimiz değişiklikleri hayal etmek. Tam olarak nelerin değişmesini istiyorum? Kendimizi bu değişikliğin içindeyken hayal etmeye başlayabiliriz.

İkinci adım hedef koymaktır. Kendimi nasıl değiştirebilirim, bunun için neler yapmalıyım? Bunları ne kadar süre içinde yapmalıyım? Varmak istediğim nokta nedir? Bu noktaya varmak için önümde ne gibi engeller var ve bunları nasıl çözebilirim? Yani ‘ne kadar sürede hedefime ulaşmak istiyorum‘ sorusunun altında tüm bu soruları net bir şekilde cevaplamak gerekir.

Hayatımı nasıl değiştirebilirim dediğimizde üçüncü adım olarak etrafımızı değiştirmek gelir. Olmak istediğim kişinin hayalini kurarken, etrafımdan alacağım olumsuz eleştiriler veya motivasyonumu düşürecek çevresel etkenlerden uzaklaşmalıyım.

Kendini Baştan Yaratmak

Ve son adım, bu çabamı gerçekleştirirken karşıma çıkabilecek engellerin beni vazgeçirmesine izin vermemeliyim. Yani bazı düğümler diğerlerine nazaran elbette daha kolay çözülecektir ama zor olanlar beni yıldırmamalıdır. Başarısız olduğum noktalarda kişisel gelişim yöntemiyle düşünüp neden başarısız olduğumu anlamalı ve yeniden adım atmalıyım.

  • Hayal etmek
  • Hedef koymak
  • Çevresel etkenlerden uzaklaşmak
  • Motivasyonunu kaybetmemek

Bu şekilde dört madde halinde değişime giden yolda adımlar atabiliriz. Bir liste yazabilir ve tek tek gerçekleştirdiğimiz adımları işaretleyebiliriz. Böylece şimdiye kadar neler yaptım, bundan sonra yapmak istediğim neler kaldı diye daha rahat görebiliriz.

Şu ana kadar 1 yorum

Kendimi Değiştirmek Istiyorum Nereden Başlamalıyım – SEO Yazarı Yayın tarihi08:14 - 19 Ağustos 2022

[…] 4. Hayatımı Değiştirmek İstiyorum! Kendini Baştan Yaratmak […]

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi