Instagram Beğeni

Instagram Beğeni

Facebook, Twitter, Snapchat ve özellikle Instagram gibi sosyal mecralarda sadece paylaşım yapmak yetmiyor. Yaptığımız paylaşımlar çok beğeni alsın, popüler olsun istiyoruz. Ve hatta herkes bir yorum yazsın, arkadaşlarına bizden bahsetsin istiyoruz. Peki neden?

Beğenilmek neden bu kadar önemli bir hale geldi? Günlük yaşantısı aslında hiç de öyle olmayanlar, Instagram’da fotoğraf paylaşmak için bazen saatlerce bir fotoğrafı kurguluyor. Popüler kültürün bir parçası olmak ihtiyacı, beğenilme ihtiyacı; kendini yalnız hisseden günümüz insanının belki de en büyük ihtiyacı oldu.

Sosyalleşmek yerine eve kapanan, dışa açılmak konuşmak yerine içine kapanan, kapitalist düzende artık her şeye ‘peki bu benim ne şekilde işime yarar?’ sorusunu öncelik haline getiren bireyler sahte takipçi veya sahte beğeniyle sahte bir mutluluk yakalamak peşine düştü. Ve ne yazık ki bu sahte mutluluk, psikolojik olarak tatmin edici değil.

Gerçek Hayat ile Instagram

Geraldine West isimli bu kadın aslında Instagram’da paylaşılan fotoğrafların günlük hayattaki karşılığını paylaştı.

Elbette o da bu fotoğrafları hazırlarken emek veriyor ve beğenilmek için yapıyor fakat bu önemli noktaya da dikkat çekmiş oluyor. Sahte mutluluklar, gerçek bir iç huzur getirmez.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi