İsmi Değişen Büyük Markalar

İsmi Değişen Büyük Markalar

Başarı bir bütündür ve marka oluştururken isim çok önemlidir. Kısa, akılda kalıcı, işi özetleyen bir isim bulmak oldukça zor öyle değil mi? Kimileri bu konuda çok başarılı kimileri ise değil. Bazı markalar yola farklı isimle başladı ve kısa bir süre sonra değişikliğe giderek doğru karar verdi ve yükselişe geçti.

İsmi değişen büyük markalara birlikte bakalım. Mesela en önemlilerinden Google var eski ismi Backrub idi. 1997 yılında Google olarak değiştirildi.

The Big Bang Theory de yola Lenny, Penny and Kenny olarak çıkmıştı.

Whoopass Girls mü daha etkileyici yoksa Powerpuff Girls mü?

Mr Bean’in çıkış ismi Mr Cauliflower idi.

Queen grubunun ilk ismi Smile idi. Sizce hangisi daha iyi?

Universal Pictures’ın hazırladığı Back To The Future (Geleceğe Dönüş) filminin ilk ismi Spaceman From Pluto olarak kararlaştırılmıştı.

Milyonlarca kişinin severek kullandığı Snapchat ilk olarak Pictaboo ismiyle piyasaya çıkmıştı. Fakat isim telif hakkına takıldı ve değiştirilmek zorunda kalındı.

İsmi değişen büyük markalar arasında Yahoo en önemlilerinden biri. Çünkü Yahoo iyi ki ismini değiştirmiş diyorsunuz eskisini görünce. Çünkü Yahoo’nun eski ismi JDGWWW! Yahoo’nun açılımı ise Jerry and David’s Guide to the World Wide Web. Ne kadar uzun ve karmaşık öyle değil mi.

Friends dizisini bilmeyen yoktur herhalde. O bir efsane. Bir kez izlemekle yetinmiyor insan, ortalama 3 kez tüm sezonları izleniyor. Friends dizisinde o kadar çok değişiklikler yapılmış ki. Mesela Courtney Cox ilk olarak Rachel Green karakterini oynayacakmış fakat sonra Monica olmuş. Ve Monica’nın aslında ilk yazıldığı hali daha siyah tenli, daha sinsi bir kadınmış. Sadece cast seçimlerinde değil isimde de değişikliğe gitmiş Friends ve Six Of One olarak yola çıkmışken Friends olmuş.

Billie Joe Armstrong’un 14 yaşındayken kurduğu Green Day grubunun ilk ismi aslında Sweet Children imiş.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi