Pedofili

pedofili nedir

Pedofili yani çocukları cinsel açıdan çekici bulma, çocuklara karşı cinsel istek duyma erişkin bir kimsenin aynı ya da karşı cinsiyetteki çocukları cinsel açıdan çekici bulması ve onlara cinsel eğilim duyması demektir.

Bir davranışın pedofil olarak tanımlanabilmesi için cinsel içerikli olması gerekir. Pedofilik eğilimler, yetişkin bireyi çocuklara karşı cinsel suç işlemeye yol açabileceği gibi sadece bir ilgi olarak da kalabilirler.

Pedofilin seks objesi çocuktur. Genelde erkekler arasında yaygın olmakla beraber kadın pedofil vakaları da vardır. Bu eğilime sahip yetişkinler birincil olarak çocuklara karşı cinsel ve duygusal eğilim içindedirler. Çocuklara karşı okşama, kucaklama, koklama, dokunma veya öpme gibi davranışlar gösterirler.

Pedofili hastasının suçlu mu yoksa hasta mı olduğu konusu uzun süre tartışılmıştır.

pedofili

Pedofili tedavisinde, psikoanalitik ve davranışçı teknikler (orgazmik tekrar koşullama-kapalı duyarlaştırma) kullanılmaktadır. Orgazmik tekrar koşullama ile pedofilin cinsel ilgisinin kendisine uygun olan objelere (yetişkin kadınlara) yöneltilmesi ve dürtülerinin istenildik biçimde şekillenmesine çalışılır.

Bu aşamada istendik yönelimler oluşturulduğunda, pedofili davranışının değiştirilmesi aşamasına yani kapalı duyarlaştırma sürecine geçilir.
Kapalı duyarlaştırmada, pedofilin küçük kızlara cinsel uyarılma gösterdiği durumlarda bir itici uyaranla karşı karşıya birakılır.

Zamanla bu itici uyarıcı pedofil eğilimin gerilemesine yol açabilir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi