Agorafobi Nedir Neden Olur Nasıl Geçer? Belirtileri Tedavisi

Agorafobi Nedir Neden Olur Nasıl Geçer? Belirtileri Tedavisi

Agorafobi Ne Demek Belirtileri Tedavisi Nedir Nasıl Geçer Neden Olur

Agorafobi ne demek? Psikoloji kapsamında sıkça rastlanan bir anksiyete bozukluğu. Neden olur nasıl geçer? Belirtileri nedir? Tedavisi nasıl olmalıdır?

Panik atak, sosyal fobi ve klostrofobi ile karıştırılır ancak agorafobi kişinin panik olmasına, kapana kısılmış hissetmesine, çaresiz veya mahcup hissetmesine sebep olan yerlerde veya durumlarda olmasına sebep olabilecek korkudur.

Bu endişe, yoğun aksiyete durumunda kişinin yardım alamayacağı veya oradan kurtulamayacağı hissiyle ortaya çıkar. Bir kaç kez panik atak geçirmiş olan kişilerde sıklıkla rastlanır.

Agorafobi nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir?

Kişi halka açık ve özellikle kalabalık alanlarda kendini güvende hissetmez. Yanında bir aile bireyi veya arkadaşının olması sıklıkla yardımcı olur. Bu endişe o kadar yoğunlaşabilir ki, kişi evinden çıkamaz hale gelebilir.

Şimdi bakalım agorafobi belirtileri neler.

 • Evden çıkma endişesi
 • Sırada bekleme endişesi
 • Kalabalık içinde bulunmak
 • Kapalı alanda bulunma korkusu
 • Halka açık ve kalabalık alanlarda bulunma korkusu
 • Toplu taşıma araçlarını kullanma korkusu

Agorafobi neden olur denildiğinde karşımıza şu cevap çıkar. Kişi panik olacak olursa veya utanacağı bir durum yaşarsa ya da o anda kontrol edemeyeceği bir durumla karşılaşırsa bu durumdan çıkamayacağı hissiyle yoğun bir endişe oluşturur.

 • Endişe veya anksiyete çoğunlukla duruma maruz kalma ile gerçekleşir
 • Endişe genellikle durumun tehlikesi ile orantısızdır
 • Kişi ortamdan kaçınır veya yanında biri ile oraya gitmek ister
 • Kişi ortama veya duruma tahammül eder fakat aşırı stresli olur
 • İş veya sosyal ortamlarda çok fazla stresli olur

Agorafobi kişinin sosyal hayatını, iş hayatını, önemli toplantılara, buluşmalara katılmasına engel olur. Günlük, basit şeyleri yapmasını dahi engelleyebilir. Mesela yürüyüşe çıkmak, markete gitmek gibi.

Çocukluk ve ergenlik döneminin etkileri çok uzun sürebilir

Agorafobi neden olur dediğimizde çocukluk ve ergenlik döneminin karşımıza çıktığını görürüz. Çoğunlukla bu dönemde oluşur ve etkileri çok uzun sürebilir. Çoğunlukla 35 yaştan önce oluşan endişeler, bir ömür boyu kişi tarafından taşınabilir. Kadınlarda daha sık görülür.

Agorafobi Neden Olur

Kişinin en verimli olduğu yaşlarında karşısına çıkan bu endişe bozukluğu tüm hayatını etkileyerek şekilde onu verimsiz, mutsuz ve depresif hala getirebilir.

Agorafobi nasıl geçer? Tedavisi nasıldır?

Şimdi gelelim agorafobi nasıl geçer sorusuna. Tedavisi nasıldır? Kolay mıdır? Kompleks olabilir. İlaç tedavisi değil, psikoterapi gerekir. Kişinin başka kişilik bozuklukları olup olmadığı kontrol edilir.

Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi (gluten, şekerli gıdalar, süt ve süt ürünleri, paket ürünler, işlenmiş gıdalar tüketilmemeli), uyku düzeninin kontrol altına alınması, kişinin kişisel gelişim alanında adım atması ve endişe duyduğu alanların durumların üzerine gitmesi önerilir. Sadece bir tanesi işe yaramayacaktır. Fobiler komplikedir.

Yani agorafobisi olan birine nasıl davranılır denildiğinde yapılması gereken en son şeylerden biri “haydi şuraya gidelim, beni seviyorsan gelirsin” veya “ne var şunu yapmakta, ne kadar saçma bir endişe içindesin” gibi kişinin üzerinde baskı kurmak olacaktır. Çünkü bu durumda kendini çok daha aciz ve çaresiz hissedebilir.

Kişinin yanındaki kişiye çok güvenmesi gerekir. Ve bu güveni daha sonra kendine yöneltmesi gerekir. Özgüveni olan kişiler, her koşula durumu kontrol altına alabileceklerini bilen ve hissedebilen kişiler çoğunlukla fobi geliştirmezler.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi