Ben Kötü Bir İnsan Mıyım? İyi Birisi Nasıl Olunur?

Ben Kötü Bir İnsan Mıyım? İyi Birisi Nasıl Olunur?

kötü insan olmak iyi insan olmak

İnsanın zaman zaman kendine sorduğu sorulardan biri “ben kötü bir insan mıyım?“. Peki iyi birisi nasıl olunur? İyi birisi olmak için ne yapmalıyız? Ve bu gerekli mi?

İyi“, “kötü“, “güzel“, “çirkin” gibi tanımlamalar her ne kadar kişiden kişiye değişen, “göreceli” tanımlar olsa da “iyi bir insan olmak” dediğimizde belli kriterler aklımıza gelir. Aynı şekilde “kötü insan” dediğimizde de.

Peki bir insana “o kötü biri” dediğimizde neyi kast ediyoruz? Ya da kötü olmak neden kötüdür? İyi olmak gerçekten de iyi midir? Bu yazımızda bunlara bakacağız.

Ben kötü bir insan mıyım?

Şimdi kötü insanların ortak özellikleri neler liste halinde bir bakalım. Eğer biz de acaba ben kötü bir insan mıyım diye düşünüyorsak, bu listedekilerden kaç tanesi bizde var düşünelim.

 • Pişmanlık duymaz
 • Dürüst değildir
 • Bağnaz, darkafalıdır
 • Empati duymaz
 • Sorumluluk almaktan kaçınır
 • Diğerlerini küçümser
 • Manipülatif olabilir
 • Sınırlara saygı duymaz
 • Kendi çıkarı ön plandadır
 • Affetmez ve unutmaz
 • Sır tutamaz
 • Hayvanlara karşı duyarsız veya saldırgandır
 • Liderlik onun için önemlidir

Bunlar dışında diğerlerinin mutsuzluğundan, şanssızlığından, başarısızlığından da memnun olur ve kötü insanların ortak özellikleri dediğimizde bencil olmaları ve kendi çıkarları için hiç bir etik kuralı tanımadıklarını da görürüz.

kötü insanların ortak özellikleri

İyi insanlar nasıl ki başkalarına yardım etmeyi sever, elindekini paylaşmayı sever, hiç bir canlıya zarar gelmesin ister; kötüler de tam tersi. Onlar için bunların hiç bir önemi yoktur.

İyi birisi nasıl olunur?

Aslında yukarıdaki listenin tam tersini düşündüğümüzde karşımıza iyi insanların ortak özellikleri çıkar. Eğer iyi birisi nasıl olunur diye düşünüyorsak listedeki maddelerin hiç birine onay vermemiş olmamız bizi iyi bir insan yapabilir.

Madem bize “iyi insan olmak” için çabalamamız gerektiği öğretiliyor, o zaman iyi insanlar neden kaybeder veya erken ölür ya da acı çeker deniliyor diye sorabilirsiniz.

Çünkü iyi insanlar, daha iyi niyetli, dürüst ve duyarlıdır. Ancak karşılarındaki kişi veya kişiler kötü ise; onun bu özelliklerinden kendi çıkarları için duyarsız bir şekilde fayda sağlamaya çalışacak ve “iyi insan” üzülecektir.

Çoğunlukla intikam almak veya hakkı olanı geri almak için çabalamayacak, affedici özelliği ile maddi veya manevi kayba uğrayacaktır.

Kötü insanlar her zaman kazanır gibi bir durum da söz konusu değildir. Onlar aksine pek çok kişi tarafından özenilseler de, aynı zamanda da dışlanırlar. İnsan ilişkileri kötüdür bu yüzden çok zengin olsalar bile etraflarında onları seven, sayan dostları olmaz.

Nasıl biri olmalıyım?

Bir tarafta yalnızlık, değersizlik, suni ilişkiler, çıkarcılık diğer tarafta maddi veya manevi kayıplar, üzüntü, kalp kırgınlığı var diye iki kategoriye keskin bir biçimde ayıralım.

Bu durumda ben nasıl biri olmalıyım? Sağlam bir psikolojiye sahip olan insanlar düşünce, davranış ve hareketleri uyum içinde olan insanlardır. Bu da denge demektir.

iyi birisi nasıl olunur

Herkesin bizim kadar çok iyi olmadığı ihtimalini zihnimizin bir kenarında bulundurmalı, fazla özverili olmamalı, gerektiğini hakkımızı koruyabilmeli, fazlaca empati kurarak akıl okuma yapmamalıyız.

Kötü insanlar sinsi olabilir, iyi birisi karşısındaki kişinin ne kadar kötü olduğunu anlamayabilir. Bu durumda etrafındaki kişilerin fikirlerine açık olmalı, onları dinlemelidir. Akıllı, mantıklı dostları olması bu kişi için oldukça yararlı olacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi