Bipolar Bozukluğa Sahip Olan Ünlüler

Bipolar Bozukluğa Sahip Olan Ünlüler

bipolar bozukluğu olan ünlüler

Bipolar bozukluk teşhisi konmuş olan ünlülerin bazıları, medyada farklı şekilde yer alabiliyor. Mesela Nurseli İdiz, yıllarca alkolik olarak magazin haberlerine konu edildi. Fakat temelde bipolar bozukluğa sahip olmak, yanı sıra farklı semptomlara da sebep olabiliyor.

Bipolar bozukluğu olan Türk ünlüler arasında Nurseli İdiz ve Sıla da var.

Bipolar bozukluk; depresyon, alkolizm, seks bağımlılığı gibi sonuçları olan bir rahatsızlık. Bu yüzden ünlüler bazen sadece bu sonuçlara odaklanılan haberlerle karşımıza çıkıyor.

En bilinen bipolar bozukluğu olan ünlüler

Marilyn Monroe, bir dönemin aptal ve sevimli sarışını olarak ekranlarda yer aldı. Yıllarca kadınlar Marilyn Monroe’ya özendi. Fakat o, sürekli olarak depresif bir haldeydi. Sık sık duygu değişimleri yaşayan bir bipolar bozukluk hastasıydı.

bipolar ünlüler marilyn monroe

Vincent Van Gogh’un eserleri ve biyografisi incelendiğinde, onun net bir şekilde bipolar bozukluk semptomları gösterdiği çok sonradan anlaşılmıştır.

bipolar ünlüler Vincent Van Gogh

Bipolar bozukluğu olan ünlüler

Britney Spears’in bir anda kızgın bir ruh haline bürünmesi, saçlarını özellikle medyanın önünde eline aldığı bir tıraş makinesiyle kazıması, zor karar vermesi gibi özelliklerinden dolayı bipolar bozukluğa sahip olan ünlüler listesinde sıkça görebiliriz.

bipolar ünlüler Britney Spears

Olağanüstü bir sese sahipti Amy Winehouse. 27 yaşında hayata gözlerini yumduğunda kariyerinin zirvesindeydi. Fakat onu çoğunlukla kızgın ve üzgün görüyordu hayranları. Çünkü o bir bipolar bozukluk hastasıydı. Uyuşturucu kullanıyordu ve seks bağımlısıydı.

bipolar olan ünlüler Amy Winehouse

Şöhret, dışarıdan bakıldığında özenilen ama sahip olunduğunda da pişman olunan bir şey. İnsan doğasına da aykırı. Çünkü insanın en önemli ihtiyacı olan ‘özgürlük‘ ihtiyacı kısıtlanıyor. Bu durum da ünlüleri depresyona sokuyor ve arından diğer sorunlar oluşmaya başlıyor.

Mel Gibson uzun yıllar boyunca alkolizmin ve uyuşturucunun pençesinde savaş verdi. Bu konuda tedavi görmek için defalarca kez terapistlere gitti. Fakat asıl sorunu bipolar bozukluktu. Bir süredir bipolar bozukluk tedavisi gören ünlüler arasında.

bipolar ünlüler mel gibson

Hayatına kendi tercihiyle son veren Kurt Kobain de ani duygu değişimleri yaşıyordu. Sürekli depresyondaydı ve hiçbir şey onu bir türlü mutlu edemiyordu.

bipolar bozukluğu olan ünlüler Kurt Kobain

Jean-Claude Van Damme bipolar bozukluk teşhisiyle bir süre ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde kaldı fakat tedavisi tamamlanmadan hastaneden ayrıldı. Bipolar bozukluk ile hayatını devam ettiren ünlü aktör hala duygu durumunda iniş çıkışlar yaşıyor fakat eskiye nazaran hastalığı biraz daha kontrol altına alabilmiş durumda.

Jean-Claude Van Damme bipolar bozukluk

Winona Ryder da kariyerine küçük yaşta başlamış olan ünlülerden biri. Hatta bir dönem kariyerine bir kenara bırakıp, gelen tüm teklifleri geri çevirip bipolar bozukluk tedavisi gördü. Tedaviden sonra ciddi anlamda iyileşme gösteren Winona Ryder kariyerine kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor.

bipolar bozukluk tedavisi

Sevilen aktörlerden Robert Dawney Jr. de bipolar bozukluğa sahip olan ünlülerden ve o da sonunda doğru doktoru bularak tedaviye başladı. Durumu şimdi çok daha iyi.

robert-downey-jr

2006 yılında bipolar bozukluğun Amerika’da %7 oranında olduğu saptanmıştı. 2017 itibariyle bu sayı dünyada 46 milyona ulaştı.

Aslında çoğu kişi hayatlarının kısa veya uzun dönemlerinde bizpolar bozukluk yaşıyor. Bazıları bunu fark ediyor bazılarıysa hiç fark edemiyor. Doğru teşhis ve tedavi yöntemiyle bipolar bozukluktan kurtulmak mümkün.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi