Bipolar Bozukluk ve Hipomanya

Bipolar Bozukluk ve Hipomanya

Bipolar bozukluk manik depresyon olarak da bilinen ve nüfusun %1.5’inde görülen bir bozukluktur. Bipolar bozukluk yaşayan kişiler, depresyon ve bunalım (manya) arasında periyodik durum dalgalanmaları yaşarlar.

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Depresyon, motivasyon zorluğu, konsantrasyon bozuklukları, eyleme geçişlerde zorluk, iştah azalması ya da çoğalması, ağlama nöbetleri ve uyku bozuklukları gibi kişiye zarar veren belirtiler gösterir.

Tam Manya Full Mania ve Hipomanya

Manya(mania) iki bölümde incelenebilir. Mania çok fazla uyku ihtiyacı hissetme, kişisel kontrolün (self-control) artması, fazla harcama, cinsel istekte azalma, alınganlık, sinirlilik, öfke, riskli hareketlerde bulunmak gibi belirtilere sahiptir. Hipomanya da aynı özelliklere sahip ve fakat daha az etkilidir.

Bir kişi aynı anda mania hipomanya ve depresyon belirtileri gösterebilir.

bipolar bozukluk tedavisi belirtileri

Bipolar Bozukluk Türleri

Üç çeşit bipolar vardır. Bipolar I, Bipolar II ve Bipolar III.
Bipolar I.’de kişi en az bir kez manik durum ve depresyon yaşamıştır. Bipolar II.’de kişi hipnomanik durumlar ve depresyon yaşamaktadır. Bipolar III.’te ise kişi manik durumlar yaşamak yerine depresyon belirtileri göstermiştir ve bipolar bozukluk mazisi olan aile bireylerine sahiptir.

Bipolar bozukluk yaşayan kişiler, bu hastalığı bilmedikleri için pek çok kez tanı aşamasında başarılı olamazlar. Daha çok depresyon tedavisi görürler. Daha sonraları ilaçlar hipomanya durumu ya da depresyon etkisi gösterdiklerinde, doktorları tedavide yön değiştirir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluğun tedavisi kontrol altına alınmak ve ilaçlarla belirli bir seviyede tutulabilmekle sınırlıdır. Psikoterapi kişinin inişli çıkışlı depresyon dalgaları yaşamaması açısından tavsiye edilir.

Tedavilerde genelde lithium, doğala eşdeş tuz ve tegretol, depakote, neurontin ve tomapax gibi anti-epileptik ilaçlar kullanılmıştır. Bu ilaçlar zamanla yeni nesil ilaçlarla yer değiştirmiştir.

Yapılan araştırmalarda 4, 12, 18, 21, 22 ve X bozukluğa katkıda bulundukları ortaya çıkmıştır. Çocuklar kromozomlarını ailelerden aldığı için, ırsi bir hastalık olarak bakılmaktadır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi