Dans Terapisi Nedir?

Dans Terapisi Nedir?

dans terapisi nedir

Dans terapisi kendini ifade etmekte zorlanan çocuklar için iyi bir alternatif. Ama sadece çocuklar için değil elbette. Özellikle panik atak, anksiyete semptomları yaşayanlar için tavsiye edebiliriz. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinde de dans etmek, tavsiye edilen ilk tedavi türü. Dansın türü ne olursa olsun hepsinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak faydaları var.

Dans terapisi dünyanın çoğu ülkesinde uygulanıyor ve oldukça büyük başarı elde ediliyor. Türkiye’de ise henüz yeni yeni başlıyor. Elbette dans yarışmaları gibi sosyal etkinliklerin de büyük katkısı var bu konuda. Hemen hemen her şehirde, her tür dans okulu açılıyor.

Dans terapisi nasıl yapılır?

Dans etmekten hoşlanıyorsanız mutlaka çevrenizde bir dans kursu veya dans okulu araştırınız. Belki de bir dans terapisi merkezi bile bulabilirsiniz.

dans terapisi nasıl yapılır

Danstaki figürler; fizik tedavi ve rehabilitasyonda tedavi amaçlı kullanılan figürlere ve hareketlere oldukça benziyor. Bu yüzden dans ederken hem eğleniyorsunuz hem de aynı zamanda fiziksel, ruhsal, bedensel ve sosyal katılım gibi avantajlardan da yararlanmış oluyorsunuz.

Doğum günü depresyonu nasıl geçer?

Dans Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Dans terapisi, depresyona girmenizi engeller ve kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Fiziksel olarak da faydaları var elbette dansın. Örneğin daha güçlü ve kuvvetli bir kas sistemine sahip olursunuz ve dengeniz artar.

Bir dans terapisine katıldığınızda hem eğlenirsiniz, hem sağlığınıza sağlık katarsınız hem de yalnızlık hissinden olabildiğince uzaklaşabilirsiniz.

dans terapisinin faydaları nelerdir

Dans terapisinde bir toplulukla dahi dans ediyor olsanız yine de dans etmek kendinizi dinleyebilmenizi, anlayabilmenizi ve keşfetmenizi sağlar. Ve duygularımı dışa vuramıyorum, kendimi ifade edemiyorum, hep içime atıyorum diyen biriyseniz dans terapisi tam size göre.

Sosyal ve toplu eğlence aktivitelerine elinizden geldiği kadar çok sıklıkla katılmanızı öneririm. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü unutmayınız. Ve insan, sosyal bir varlıktır. Bu ikisini bir kenara atmak size fiziksel ve ruhsal olarak zarar verecektir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi