Demiseksüel Ne Demek? Demiseksüeller Nasıl Anlaşılır?

Demiseksüel Ne Demek? Demiseksüeller Nasıl Anlaşılır?

Demiseksüel Nedir Demiseksüeller Ne Yapar

Demiseksüel bir yandan aseksüel gibi algılanırken diğer yandan sapyoseksüellik tanımına da çok yakındır. Bir kişi aslında demiseksüel olup, kendini cinsellikten hoşlanmayan olarak adlandırabilir. Peki demiseksüeller nasıl anlaşılır? Nasıl davranır ve nasıl düşünür? Bugünkü yazımızın konusu demiseksüel nedir ile başlayıp bu soruları yanıtlayacak.

Sapyoseksüel nedir? Önce bu kavramlara bakalım isterseniz. Sapyoseksüel, zeki insanlara ilgi duyan ve onlara karşı cinsel istek hisseden kişilere denir. Bir insan ne kadar yakışıklı olursa olsun veya ne kadar güzel, çekici, alımlı olursa olsun bir sapyoseksüel bunlardan etkilenmeyecektir.

Onun için önemli olan o kişinin fikirleri, bilgisi, birikimi ve zihinsel donanımı olacaktır. Daha önce entelektüalizasyon konusunda bir yazı hazırlamıştık. Sapyoseksüeller bu kişilerden de hoşlanır.

Peki aseksüel nedir? Aseksüel kişiler de birine karşı çekim veya beğeni hissedebilir fakat bu cinsel boyutta değildir. Aseksüeller romantik ilişkiler yaşayabilirler fakat fiziksel temastan uzak durmayı tercih ederler.

Demiseksüel Ne Demek

Demiseksüel nedir? Karşıdaki kişiyle arasında bir bağ kurulmadan cinsellik yaşamayan kişidir. Önce o kişiyi tanımak, ona karşı duygusal anlamda yakınlık hissetmek ve onun kişiliğinden etkilenmek isterler.

Demiseksüeller nasıl anlaşılır? Nasıl davranır ve nasıl düşünür?

Bir kişi sizin, kısa sürede arzuladığınız cinsel isteğe karşılık vermiyor veya vermekten çekiniyorsa, önce sizi tanımak istediğini söylüyorsa o kişiye saygı duymalısınız. Çünkü demiseksüeller böyle davranır ve böyle düşünür.

Önce bu kişiyi tanımalıyım, kim olduğunu, nasıl düşündüğünü, nasıl tepki verdiğini, nasıl biri olduğunu bilmeliyim diye düşünür. Birini tanımak için ona sorabileceğiniz sorular konulu yazımız da bunda yardımcı olabilir.

Demiseksüeller nasıl anlaşılır? Nasıl davranır ve düşünür? dediğimizde, en önemli özellik ilk olarak arkadaşlık kurma isteğidir. Çoğu kişi restoranda, sergide veya barda tanışıp hızlı bir şekilde fiziksel iletişim kurabilirken, demiseksüeller böyle davranmaz. Önce o kişiyle arkadaşlık kurmak isterler.

Demiseksüel Nedir Nasıl Davranır Düşünür

O kişiyle bir kez değil belki defalarca buluşurlar. Bu buluşmalar esnasında fiziksel bir yakınlık göstermezler, daha çok konuşmak, dinlemek ve gözlemlemek isterler.

Cinsel ilgi duyabilirler fakat daha az cinsel istek duyarlar. Ortalamanın daha altında bir cinsel yaşamları vardır.

Demiseksüellik normal midir? Biriyle seksüel anlamda iletişim kurmadan o kişiyi tanımaya çalışmak ‘normal’ bir davranıştır. Bu bir kişisel tercihtir ve buna saygı duyulmalıdır.

Sevgiliyle bağ kurmak neden önemlidir?

Demiseksüellik ‘vücudumu paylaşacağım kişiyi önce tanımalıyım’ fikrinden ortaya çıkar. Bu bir tercihtir. Kimi insan o anda gördüğü birine karşı istek hisseder ve vücudunu hemen paylaşır.

Peki bağ kurmak neden önemlidir? Fikirlere, hislere, hatta karşısındaki kişinin ne yediğine kadar bilmek ister demiseksüeller. Onunla vakit geçirmek ve bağ kurmak ister. Bu bağ ona güven verir. Kendini rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar.

Şu ana kadar 1 yorum

Demiseksüel Ne Demek Güncel 2022 – Acil Sorgu Yayın tarihi18:16 - 15 Ağustos 2022

[…] Demiseksüel Ne Demek? Demiseksüeller Nasıl Anlaşılır? […]