Disparöni Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Disparöni Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

disparöni nedir nasıl geçer tedavisi

Disparöni, aile planlaması kliniklerinde çok karşılaşılan bir sorundur. Görülme nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren uzmanlar, mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Normal cinsel ilişkide, cinsel uyarım vajen genişlemesine ve ıslanmasına, bu da daha fazla heyecan ve zevk duyulmasına yol açar. Her hangi bir nedenle ağrı ortaya çıkarsa, kadının coşkusu ve zevk alması önlenir, vajinal genişleme olmaz, vajinal kuruluğa yol açar. Bu durumda penis hareketleri daha da ağrılı olur. Cinsel ilişki, zevk verecek yerde ağrı uyandıran bir kısır döngüye dönüşür.

Disparöni neden olur?

Ağrılı ilişkiden duyulan korkunun, ağrı nedeni ortadan kalktıktan sonra bile (örneğin ameliyat dikişlerinin iyileşmesinden sonra) devam edebileceğini ifade eden uzmanlar, hastanın mevcut olabilecek üç değişik kökene sahip sorununun bir birinden ayırt edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

disparöni neden olur ağrılı cinsellik kadınlarda kuruluk tedavi

Disparöni 2 haftadan daha uzun süre devam etmişse, çoğunlukla kısır döngü halini almıştır. Ağrının gerçek nedeni hala devam ediyor veya ortadan kalkmış olabilir. Ancak kadının vajeni ağrı korkusu nedeniyle kuru ve dardır. Bu tip vakalarda bazen, vajinismus da görülebilir.

Disparöni – Ağrılı cinsel ilişki sorunu nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Cinsel birliktelik sırasında ağrı, kanama, stres, korku, endişe, kuruluk gibi durumlarda kişinin hem hormonal tahlillerinin yapılması, hem de psikolojik destek alması gerekebilir.

Bunun dışında disparöni tedavisi için :

  • Hekim tarafından, hastaya ağrılı bölgenin ve ağrı nedeninin ne olduğunun açıkça anlatılması,
  • Mümkünse ağrı nedenini ortadan kaldırın.
  • Bol miktarda lubrikan (kayganlaştırıcı) kullanılması. Vazelinli jel kullanmayın. Kontraseptif amaçla kondom kullanılmıyorsa nemlendirici deri losyonları da kullanılabilir. Lubrikan, hem penise, hem de vulva ve vajene bol miktarda uygulanmalıdır (iki yemek kaşığı dolusu).
  • Kadının, penisin girişini kontrol etmesi önerilebilir.
  • Çiftlere, her zamanki ilişkilerine bazı hoş ve cinsel yönden uyarıcı deneyimler katmaları önerilebilir (birlikte duş yapma, cinsel ilişkiye girmeksizin karşılıklı okşama, cinsel kitaplar ve resimler gibi). Bu gibi uygulamalar vajinal genişlemeyi artırıp kuruluğu önleyerek sürtünme ve ağrıyı azaltır.
  • Pelvik patolojiye bağlı derin ağrısı olan kadınlarda (endometriozis, pelvik enflamatuar hastalık gibi), patoloji ortadan kaldırılamıyorsa penis girişine en az olanak veren koital pozisyonu denemeleri önerilir.
kadınlarda cinsel sorunlar kuruluk

Penis girişi en fazla, kadının sırtüstü yatarken bacaklarını eşinin omzuna dayadığı pozisyonda gerçekleşir. Kadının bacakları göğsünden uzaklaştığı ölçüde penis girişi azalır. En az giriş, kadının sırtüstü yatar durumda bacaklarını düz olarak uzattığında mümkün olur. Bu pozisyonda, penis girişi az olmakla birlikte kadın bacakları ile labiumları sıkıştırarak vulvar teması artırabilir.

Eğer vajinal ilişki hiç mümkün olmuyorsa, interfemoral ilişki denenebilir. İnterfemoral ilişkide, kadın sırtüstü veya yüzükoyun, ayak bilekleri birbirine kenetlenmiş şekilde yatar. Bu pozisyon, kadının bacakları ve vulva arasında, vulva ve penis stimülasyonuna izin verecek ve vajinal ilişkiye bir alternatif oluşturabilecek üçgen şeklinde bir alan oluşturur. Bazı zayıf kadınlarda bu alan, fazla geniş olursa da kadın, penisi vulvada tutmak için parmaklarını kullanabilir. Disparöni tedavisinin sonucu, uzun süreli hastalarda bile, çok iyidir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi