EMDR Tedavisi Nedir?

EMDR Tedavisi Nedir?

EMDR Tedavisi Nedir?

Emdr yani açılımı ‘Eye movement desensitization and reprocessing’ bir psikoterapi türüdür. Panik atak, anksiyete, depresyon ve agorafobi gibi hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılır. Türkçe olarak ‘Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme‘ şeklinde geçen EMDR tedavisinde, bilinçaltındaki kötü anılar daha doğrusu kötü kodlar temizleniyor.

Kişiler daha önce yaşadıkları pişmanlıklarından, kötü anılarının etkisinden EMDR tedavisi ile kurtulabiliyor. Ağır travmatik anılar veya bilinçaltımıza attığımız ve şu anda bilinçli şekilde hatırlamasak da günlük hayatımızı ve ilişkilerimizi etkileyen bu kötü anıları temizlemek üzerine kurulu bir terapi çeşidi.

EMDR Tedavisi Nedir?

Özellikle travmalar ve yaşadığımız toplumdaki bozuk aile yapıları ve aile ilişkileri, kişilerde ‘ben değersizim’ fikrini oluşturuyor. Şu sözleri ne kadar sıkça duyarız : ‘Zaten bunlar hep benim başıma gelir!‘, ‘Zaten bende şans olsa…‘, ‘Ben hak ettim!‘. Kendine acıma ve üzülme kodu, tüm ilişkileri ve yaşamı olumsuz etkileyen bir kod.

EMDR terapisi ne işe yarıyor?

EMDR terapisinde bu kodlar gün yüzüne çıkartılıyor, farkındalık geliştiriliyor, işlemleniyor, göz hareketleriyle duyarsızlaştırılıyor ve yeniden yapılandırılıyor. Bu kod yeniden yapılandırıldığında bir daha sizi asla rahatsız etmiyor. Tabii doğru doktorla uygulama yapmak gerekiyor.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi