En İyi Psikolojik Korku Gerilim Filmleri Listesi

En İyi Psikolojik Korku Gerilim Filmleri Listesi

en iyi psikolojik gerilim filmleri listesi

Psikoloji sevenlerin çok hoşuna giden en iyi psikolojik korku gerilim filmleri listesi hem eski hem yeni yapımları içeriyor.

Özellikle gerilim filmi sevenler, yaşadıkları adrenalin ve sorgulama hissiyle tatmin oluyor. Korku filmlerindeki yaratıklar, canavarlar veya dehşet sizin için de çekici değilse, bu tür filmleri tercih edebilirsiniz.

Psikolojik gerilim filmleri çoğunlukla sakin bir ritm üzerinden ilerleyebiliyor. Elbette heyecan ve merak duygusu buradaki en etkin duygulardan biri oluyor.

Sorun nasıl çözülecek? Veya baş roldeki psikopat neler yapacak, nasıl yakalanacak, başına neler gelecek gibi sorular da izleyiciyi cezbediyor.

Gerilim filmi neden izlenir? Niye gerilim filmlerini seviyoruz?

Bu tür filmler, kahramanın ve onların karmaşık duygu durumlarıyla empati kurabilmemizi sağlıyor. Çoğunlukla gizem, drama, aksiyon ve gerilim içeriyorlar.

İzleyici yavaş ve kontrollü bir biçimde endişe yaşıyor. Ana karakterin kafasının içine girip, onun gibi düşünebiliyor. Ancak bunu yapmayı seven kişiler elbette psikopat veya kötü insanlar değiller.

En iyi psikolojik filmler listesi

İnsanı düşündüren, kahramanla empati kurmasını sağlayan, kurbanın ve ana karakterin gibi çözümler veya sorunlar yaşayacağını merak ettiren en iyi psikolojik gerilim filmler listesi.

Searching (2018)

searching filmi john cho

Bekar bir babanın kızı bir gün ansızın ortadan kaybolur. Baba kızını aramaya başlar. Ancak Searching (2018) filminin en önemli özelliği, filmin dış mekanda değil çoğunlukla baş kahramanın kamera önünde durmasıyla geçiyor.

Cache (2005)

cache filmi 2005

Bir Fransız çiftin evine her gün bir video gelir. Videoda kendilerini izlerler. Biri takıntılı bir biçimde onları kaydetmektedir. Ortada hiçbir tehdit ya da mesaj yoktur.

Durumu çözmeye çalışırken, geçişte birine yaptıkları bir kötülük veya haksızlık yüzünden bu kişinin kendilerine obsesif bir biçimde bu videoları gönderdiklerini düşünürler.

Ve ne yapmış olabileceklerini irdelemeye başlamak üzere eski defterleri açarlar. Hem sürükleyici hem düşündürücü hem de heyecanla izlenebilecek yapımlardan.

The Machinist (2004)

the machinist

Bir fabrika işçisi, günlerdir uyku uyumaz ve bu yüzden halüsinasyonlar görmeye başlar. Bu durum, hayatındaki bazı şeyleri sorgulamasına sebep olur. Christian Bale’in muhteşem oyunculuğu ile etkileyici bir yapım.

The Butterfly Effect (2004)

kelebek etkisi

Geçmişi değiştirmek ister miydiniz? Pişmanlık duyduğunuz şeyleri telafi etmek ister miydiniz? Sinema tarihinde çığır açmış olan harika yapımlardan biri The Butterfly Effect (2004).

Kelebek Etkisi’ne göre müdahale ettiğiniz en küçük şey bile, bir yerlerde başka bir şeyi, veya akışı değiştirir. Tüm dünya bunun etkisi içindedir.

The Skin I Live In (2011)

the skin i live in

Dr. Robert Ledgard’ın eşi yanarak hayatını kaybettikten sonra, çok güçlü bir deri icat eder. Ve bu deriyi, bulduğu bir denek üzerinde denemeye karar verir.

Deneği evine kapatarak, operasyonu yapar ve onu gözlemlemeye başlar. Her anı heyecanlı ve Antonio Banderas’ın uysta oyunculuğuyla dikkat çeken bir yapım.

En iyi psikolojik korku gerilim filmleri listesi

Örneklere devam edelim, bir kaç filmimiz daha kaldı. Buradaki listeyi, bu konuda yayınlanmış olan pek çok makale arasından sizin için özenle seçtik.

Şimdi sırada gerçek bir deneyden (Stanford hapishane deneyi) uyarlanarak sinemaya aktarılmış çok etkili bir yapımla devam edelim.

 Das Experiment (2001)

das experiment

İnsanlar iki gruba ayrılır. Bir grup gardiyanları, diğer grup ise mahkumları oynar. Çok başarılı olan bu deneyde kişilerin görevlerini nasıl kabullenip, sert bir tavır içine girdikleri gözlemlenir.

Katı bir şekilde “itaat etme” psikolojisi ayrıca Miligram deneyinde de incelenmiş ve insan psikolojisi hakkında çok çarpıcı sonuçlar edile edilmiştir.

Moon (2009)

the moon

En iyi uzay konulu filmler listesinde çoğunlukla ilk üçe giren Moon, aslında biraz da günümüz insanını anımsatır. Kahraman, uzayda sadece GERTY isimli bir bilgisayar sistemiyle baş başa kalır.

Misery (1990)

misery

Çoğu eleştirmene göre Stephen King’in sinemaya uyarlanmış en iyi hikayelerinin başında gelir. Hayran olduğu yazarı bir kazadan kurtaran kadın, onu evine alıp tedavi etmeye başlar.

Ancak yazarın o sırada devam etmekte olduğu yeni bir romanı vardır. Romanda kadının öleceğini öğrenen okuyucu ve ev sahibi deliye döner. Aynı zamanda çok sevdiği yazarın, evinden gitmesini istememektedir.

Joker (2019)

joker filmi

Ve son olarak Joaquin Phoenix‘e 2019 yılında, kusursuz oyunculuk performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmış olan Joker filmi.

Gün geçtikçe sorunları ve öfkesi daha da artan karanlık Gotham City’nin içinde acı çekmekte olan bir komedyeni canlandıran oyuncu bu rol için ortalama 30 kilo kadar verdi.

Bu listeye Dövüş Kulübü, Trendeki Kız, Ejderha Dövmeli Kız, Parazit, Platform, Ada, Tau, Kafes, Sessiz Bir Yer gibi yapımlar da eklenebilir.

Burada yer almayan ama sizin favoriniz olan filmleri yorum kısmına ekleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi