Enerji Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Enerji Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

içsel enerjiyi yükseltmek

Enerji yükseltmek yani modumuzu yükseltmek için neler yapabiliriz? Özellikle 2000’li yıllarda ve özellikle ülkemizde çoğu kişinin enerjisi düşük. İçimden hiçbir şey yapmak gelmiyor, halim yok, enerjim yok, isteğim yok diyen onlarca insanla karşılaşabilirsiniz. Ve hatta siz de onlardan biri olabilirsiniz. Fakat enerji yükseltmenin yolları var ve bu teknikleri uygulamaya başladığınızda farkı hissedeceksiniz.

İlk teknik müziğin gücüyle birleşiyor. Una Ferguson müzik terapisiyle pek çok sorunun ortadan kaldırılabileceğini ve enerjinin yükseltilebileceğini kanıtlayan çalışmalar yapmıştır.

İçsel enerjiyi yükseltmek

gülmek kahkaha atmak enerjiyi yükseltir

Günde en az bir saat mutlaka istediğiniz bir müziği dinlemek için kendinize zaman ayırın. Müziği dinlerken başka hiçbir şey düşünmeyin ve kendinizi soyutlayarak, belki gözlerinizi kapatıp dinleyin. Müzik dinlemek içsel enerjiyi yükseltmek için çok önemli bir tekniktir.

Enerji yükseltmek için ikinci yöntem gülümsemek! Gülümsemek ve gülmek dopamini arttırır ve böylece kendinizi iyi hissedersiniz. Moraliniz bozuk olduğunda, canınız sıkkın olduğunda gülünecek pek de bir şey bulamamanız doğaldır. Fakat zihniniz ve enerjiniz yüz kaslarınıza uyum sağlar. Bu yüzden zorla da olsa bir kaç kez kahkaha atın. Yapmacık bir kahkaha olabilir önemli değil. Günde en az iki kez kahkaha atın ve iki kez de gülümseyin. Bir süre sonra bunu otomatik olarak yapıyor olacaksınız.

Enerji Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Enerji Yükseltmek İçin Ne Yapmalı

Kaliforniya’da yapılan bir araştırmada gün ışığında yapılan egzersiz veya yürüyüşün zihinsel sağlık açısından önemini vurgulanmıştır. Açık havada bulunmak, insanın enerjisini yükselten şeylerin başında geliyor. Enerjiniz ve modunuz düşük mü? Hava soğuk da olsa, kar yağıyor da olsa, karanlık da olsa çıkın yarım saat yürüyün.

Birine sarıldığımızda, teselli eder gibi sırtına hafifçe vurarak belli basınç uyguladığımızda, hem karşımızdaki kişide hem de kendimizde dopamin ve oksitosin hormonlarının salgılanmasına sebep oluruz. Dünyada gittikçe artmakta olan ‘sarılma terapileri‘ vardır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi