İnsan Aşık Olmaktan Neden Korkar? Filofobi : Aşk Fobisi

İnsan Aşık Olmaktan Neden Korkar? Filofobi : Aşk Fobisi

filofobi aşık olma korkusu fobisi

Aşık olmaktan korkuyorum, neden bilmiyorum ama belirtileri hemen ortaya çıkıyor. Aşık olma korkumu nasıl yenerim? diye düşünüyorsanız tanışmanız gereken şey filofobi.

İnsan sosyal bir varlıktır ve hepimiz tek tek sevmek, sevilmek, bilmek ve bilinmek isteriz. Tüm hayatımız boyunca aslında bunlar için çabalarız. Fakat bazı insanların karşısına aşk çıktığında hemen duvarlar örerler.

Filofobi : Aşık olma fobisi, aşık olmaktan korkmak. Nedir ve neden olur bakalım. Temelinde bir endişe yatabilir. Kendini açmak, korunmasız kalmak ya da onu kaybedeceğini veya karşılık alamayacağını düşünmek.

Daha önce savunma mekanizmalarından bahsetmiştik. Hepimizin belli ölçüde savunma mekanizması vardır, bazılarında daha fazla bazılarında daha azdır. Bazıları daha fazla belli eder ve gösterir, bazıları daha az.

İnsan aşık olmaktan neden korkar?

Aşık olmaktan korkma fobisi : filofobi neden olur? İnsan aşık olmaktan neden korkar önce buna bakalım daha sonra aşık olma korkusu nasıl geçer sorusunun cevabına bakalım.

 • Kırılmaktan endişe etmek
 • Geçmişteki kötü anıları hatırlamaktan çekinmek
 • Değersizlik duygusuna baş kaldırmak
 • Tam olarak karşılık alamamaktan korkmak
 • Aileden kopma kaygısı

Birine aşık olduğumuz zaman sadece onu kaybetmekten endişe etmekle kalmayız, bu aynı zamanda kendi içimize açılan bir kapıdır. Eski ilişkilerimizde yaşadıklarımız veya çocukken yaşadıklarımız, aile bireylerimizle yaşadıklarımız, travmalarımız da su yüzüne çıkar.

Bir kişi eğer kendisini değersiz görüyorsa, iç sesiyle bunu kendisine defalarca her fırsatta söylemişse, şimdi ona tam tersine değerli olduğunu hissettirecek olan her şeyden endişe edecek veya tatminsizlik yaşayacaktır.

Filofobi belirtileri arasında bir diğeri de; kişi birine aşık olana kadar kendini “anne babasının kızı/oğlu” olarak görürken, sonrasında artık yetişkin ve sorumlukları olan bir birey olması gerektiğinin farkına varmasıdır. Bu da ona korkutucu gelebilir.

Aşık olmak neden kötüdür ya da bu kadar zor? Neden aşık olmak istemiyorum dediğimizde listedeki bu maddeler bize oldukça açık bir şekilde bunun sebeplerini göstermektedir.

Kişi ghosting yaparak karşıdaki kişiyi oldukça fazla üzebilir.

Filofobi : Aşk fobisi

Neden sevgili olunur sorusunun cevabı aslında belki de hiçbir kitaptan öğrenemeyeceğimiz kadar değerli bir kişisel gelişim yolunun açılmasıdır.

İnsan kendini nasıl tanır? Eğer dünyada tek başımıza yaşasaydık ve iletişim kurabileceğimiz hiç kimse olmasaydı kendimizi ne kadar tanıyabilirdik?

Romantik ilişkiler direk olarak içimize, çocukluğumuzu açılan değerli kapıların anahtarlarını barındırır. Bunun için aşık olma korkusu nasıl geçer listeye bakalım.

 • Korkuyla yüzleşmek
 • Gerçekçi olmak
 • Kaybetme korkusunu yenmek
 • Olumsuz şeylere odaklanmamayı seçmek
 • Acının ve üzüntünün de hayatın bir parçası olduğunu bilmek
 • Mükemmelliyetçi düşünmemek

Kusursuz aşk veya sonsuz sevgi diye bir şey olmayabileceğini, sevdiklerimizi bir şekilde kaybedebileceğimizi ve bundan sonra acıyla baş etmemiz gerekeceğini bilmek, iç dünyamıza açılmaktan korkmamak önemli noktalardır.

Korkuyla yüzleşmekten çekinmemek hatta birlikte olduğumuz kişiyle bunun analizini yapabilmek bireysel olarak bize çok yardımcı olacaktır. Olmuyorsa bu noktada bir terapistle birlikte çalışmak fayda sağlayacaktır.

İlişkilerin izlediğimiz filmlerdeki gibi olmadığını, sonsuza dek sürmeyeceğini, bunun iki tarafın da kendini daha iyi anlayabilmesi için birlikte geçirdikleri bir süreç olduğunu fark etmek filofobi : aşık olma fobisi yaşamamızı önleyebilir.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.