Ghosting Yapmak Nedir? İlişkilerdeki Psikolojik Şiddet

Ghosting Yapmak Nedir? İlişkilerdeki Psikolojik Şiddet

Ghosting yapmak ne demek nedir

Özellikle sanal ilişkilerde karşımıza çıkmaya başlayan ghosting nedir? İlişkilerdeki psikolojik şiddet ghosting yapmak ne demek? Kişiyi nasıl etkiliyor? İnsan neden bunu yapar?

Ghosting ne demek?Ghost” İngilizce’de “hayalet” demektir. Bu tabirle bir kişinin tıpkı bir hayalet gibi bir görünüp bir kaybolduğu ifade edilmektedir.

Ghosting yapmak nedir? Kişi ilişkinin başında veya içindeyken bir anda ortadan kaybolur, daha sonra tekrar ortaya çıkar ve bunu herhangi bir sebep yokken yapar.

Ghosting ilişkilerdeki psikolojik şiddet için bir örnektir. Şiddet her zaman fiziksel olmak durumunda değildir. Tıpkı mansplaining veya aşk bombardımanı gibi de olabilir.

Mutlaka duygusal bir ilişki söz olması gerekmiyor, arkadaşlar arasında da yaşanıyor. Ve maruz kalan kişiyi üzüyor, onun özgüvenini kırıyor.

İnsanlar neden ghosting yapar?

İnsan olarak sahip olmamız gereken en önemli özellik empati ve özellikle internet çağı empatinin azalmasına sebep oluyor. Aynı şekilde bilgisayarın başında yaşanan hayatlar, iletişim kurabilme ve sorun çözebilme yeteneklerini köreltiyor.

Bu durumda kişi herhangi bir sorunla karşılaştığında, çözüm yöntemlerine yönelmek yerine oradan uzaklaşmayı, kaçmayı, “o sekmeyi kapatmayı” tercih ediyor. Bu da tüm ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor.

İnsanlar neden ghosting yapar liste halinde bakalım. Yapılan araştırmalarda en sık karşılaşılan cevaplar bunlar olmuş.

  • Özgüven düşüklüğü
  • EQ düşüklüğü
  • Güvensiz bağlanma modu
  • Sorumluluk alma endişesi
  • İlişkide bir gelecek görememek
  • Yeteri kadar romantik hisler beslememek

Kişi, herhangi bir açıklama yapmadan ortadan kaybolmayı seçerek muhtemel sorulara cevap vermemeyi, drama yaşamamayı ve karşısındakinin duygularıyla baş etmek zorunda kalmamayı tercih eder.

Sebep ne olursa olsun bu açıkça empati yoksunluğunu işaret eder. Çünkü kişi karşısındakinin de bir insan olduğu gerçeğini yok sayar ve yaptığı seçimin sorumluluğunu almayı reddeder.

ikili ilişkilerdeki sorunlar

Ghosting yapmak ikili ilişkilerin hiçbir alanında mutluluk getirmez. Çünkü ikili ilişkiler iletişim, açıklık, samimiyet, sorumluluk ve dürüstlük gerektirir.

İkili ilişkilerdeki şiddet ve sorunlar ancak karşılıklı bir şekilde açıklıkla ve saygı çerçevesinde konuşularak çözülebilir.

Ghosting yapan kişiye nasıl davranmalı?

İletişim içinde olduğumuz her kişi ile öyle veya böyle bir bağ kurarız. İnsan sosyal ve duygusal bir varlıktır. Bu bağ ile ilgili meydana gelen tüm sorunları da karşılıklı olarak konuşmamız, kendimizi ifade etmemiz gerekir.

Bir anda çekip giden kişinin bıraktığı kişi aklında soru işaretleriyle ortada kalır. Kendini güvensiz, kırılmış, terk edilmiş hisseder. Hiç kimsenin hiç kimseye bu şekilde hissettirmeye hakkı yoktur.

Ve beynimizin en rahatsız olduğu şeylerden biri cevaplanmamış sorulardır. Peki ghosting yapan kişiye nasıl davranılmalı? Veya buna maruz kalan kişi ne yapmalı?

Ne yapılmamalı” dan başlayalım isterseniz. Eski fotoğraflara bakmak, mesajları okumak, sosyal medya paylaşımlarına bakmak, sosyal medyadan onu izlemek.

Olayın sizinle alakası olmadığını bilmek yapılması gereken ilk şeydir. Karşınızdaki kişi sorumluluk sahibi, olgun, özgüvenli ve EQ yeteneği gelişmiş biri değil. Bu yüzden size ghosting yapıyor. Burada sizin hatanız yok.

Sorun bende değil sende

Tam da “sorun bende değil sende” durumu ile karşı karşıyayızdır. Bu durumda kendimizi yetersiz, çirkin, başarısız gibi sıfatlarla suçlamamalı, aksine aslında böyle bir insan hayatımızdan çıktığı için şanslı hissetmeliyiz.

Ghosting yapan erkek de olabilir kadın da. Bu durumda yapacağımız şeyler gayet basit aslında.

Ghosting yapan kişiye nasıl davranmalı

En kısa sürede kendi sağlığımız ve kişisel gelişimimiz konularında yeni adımlar atmalı, o kişiyi zihnimizden olabildiğince fazla ve hızlı bir biçimde uzaklaştırmalıyız.

Biz güzel bir ilişki yaşamak istiyorsak, bu kişinin doğru kişi olmadığı zaten çok açık. Yanlış kişiye ayıracağımız vakti kendimize ayırmamız ve başkalarına şans vermemiz çok daha mantıklı olacaktır.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.