Anksiyete Nasıl Geçer? Anksiyeteyi Azaltmak İçin 7 Yöntem

Anksiyete Nasıl Geçer? Anksiyeteyi Azaltmak İçin 7 Yöntem

Anksiyete Nasıl Geçer? Anksiyeteyi Azaltmak İçin 7 Yöntem

Anksiyeteyi nasıl yenerim? Durumu tetikleyen şeylerden uzak durarak, temel sebebi bularak ve anksiyeteyi hafifletmek için yapabileceğiniz 7 yöntem ile.

Zaman zaman endişeli hissetmemiz normaldir. Hayatla ilgili herkesin kaygıları vardır. Özel durumlarda (sunum, iş görüşmesi, teklif vs.) fazlaca heyecanlanmamız da doğaldır. Fakat bu tedirginlik, endişe ve kaygı durumu tüm hayatımızı etkisi altına aldığında, sosyal hayatımızı ve ilişkilerimizi engellemeye başladığında, kontrol edilmesi gereken bir durum oluşmuş demektir.

Anksiyete, panik atak, bipolar bozukluk gibi durumlar durduk yere birden bire ortaya çıkmazlar. Bir veya bir kaç temel sebep ile doğup, buna bağlı olan durumlarda tetiklenmeye başlarlar. Bu yüzden anksiyeteden kurtulmak için neler yapmalı dediğimizde ilk iş bu sebebi bulmaktır.

Anksiyeteyi azaltmak için 7 yöntem

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler ve bitki çayları vardır. Bunlar, kullananlar tarafından olumlu sonuçlar ile rapor edilmiştir. Örneğin fırıldakçiçeği olarak da geçen çarkıfelek çiçeği.

çarkıfelek çiçeği fırıldakçiçeği Faydaları

Fırıldakçiçeği (Passiflora incarnata), sersemlik veya mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkileri olan pek çok rahatlatıcı ilaca alternatif olarak kullanılır. Çarkıfelek çiçeği faydaları arasında kabus görmeyi engelleme, uyku öncesi düşünme atakları, anksiyeteyi azaltmak ve sakinleştirmek ilk sıralarda yer alıyor.

Shaitsu Masajı Faydaları

Masaj, hem organlar için hem kan dolaşımını sağlamak için, hem kan gerilim disfonisi için, hem de genel olarak stresi gidermek için harika bir yöntemdir. Shiatsu ve çoğu masaj terapisi ağrılara, strese, anksiyeteye, uykusuzluğa, gerginliğe iyi gelir.

Tai Chi Stres Giderici Yöntemler

Beden zihin ilişkisi psikoloji için çok önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” derken yine önemli bir noktayı işaret etmiştir. Fiziksel egzersiz, yoga, nefes egzersizi, tai chi, meditasyon ve biofeedback stres azaltma yöntemleri arasında en önemli olanlardan.

Anksiyete nasıl geçer?

Kediotu Faydaları

Kediotu (Valeriana officinalis) daha önce duymuşsunuzdur. Özellikle uykusuzluğa iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yerdedir. Aynı şekilde sakinleştirici, dinginleştirici ve rahatlatıcıdır.

Kava Bitkisi Faydaları

Anksiyeteyi azaltan bitkiler arasında bir diğeri de kava biberi (Piper methysticum) olarak geçen bitki. Belsoğukluğu, anksiyete, cüzzam için uzun yıllardır kullanılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler, kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi sorunları yaşayanlar, doğal ağrı kesici arayanlar kullanıyor.

Gaba Nedir Ne işe Yarar

GABA olarak geçen gama aminobütrik asit, parasempatik sinir sistemimiz için birincil inhibitör nörotransmitter olan bir amino asittir. Yani sakinlik derecemizi ve sindirim sistemimizi etkiler. Anksiyete nasıl geçer? Çoğu ilgili ilaçlar beyindeki GABA reseptörlerini hedef alır. Böylece bu içerik dışarıdan olarak tek başına alınabilir.

Anksiyeteye iyi Gelen Yağlar

Anksiyeteyi azaltmak için 7 yöntemden sonuncusuna geldik. Aromaterapi! Küveti doldurup içine girdiğimizde, masajlarımızda, tütsü olarak ve difüzörümüzde kullanabileceğimiz anksiyeteye iyi gelen yağlar var. Bunların başında yasemin yağı, ıtır çiçeği, lavanta yağı, gül, portakal çiçeği, melisa, sandalağacı, ylang ylang, bergamot ve selvi yağı geliyor.

Anksiyeteden kurtulmak için neler yapmalı?

Listedeki seçenekleri hayatınıza sokmak ve bu içeriklerle birlikte herhangi bir ilaç kullanmamak önemlidir. Stres yönetimi için alternatifler oluşturmak, psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim diyerek adımlar atmak gerekir.

Anksiyete geçer mi? Evet. Nasıl geçer? Kontrol altına alınarak. Çünkü alınmazsa daha kötüye gitme ihtimali genelde yüksektir. Psikoloji ile ilgili çoğu sorunumuzu çözmek, düşündüğümüzden daha kolaydır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi