Kolay Öğrenme ve Ezberleme Teknikleri

Kolay Öğrenme ve Ezberleme Teknikleri

Ders çalışırken veya iş için, sunum için herhangi bir metni anlamaya uğraşırken ya da ezberlemeye uğraşırken kullanabileceğiniz bazı kolay teknikler var.

Kelimelerin altını çizmek

Her şeyden önce bir metni okurken, önemli yerlerin altını çizmek o kısımların çok daha akılda kalıcı olmasını sağlar. Her paragrafta sadece en önemli olan cümlenin ya da kelimenin altını çizmeniz yeterli olacaktır.

Kendi özetini oluşturmak

Tüm metni okuduktan sonra kendi özetinizi çıkartıp mutlaka not alın. Okuduğunuz metni kendi cümlelerinizle yeniden oluşturmak, çok daha kolay anlayabilmenizi ve metnin aklınızda çok daha kolay yer etmesini sağlayacaktır.

Okuduğunu anlatmak

En iyi öğrenme tekniklerinden birisi de okuduğunuz şeyi bir başkasına anlatmaktır. Böylelikle hem özetlemiş olursunuz hem de özetinizi kendi sesinizden, kendi cümlelerinizle tekrardan ortaya çıkartmış olursunuz.

Çizerek çalışmak

Özellikle tarih, coğrafya gibi konularda resim çizerek çalışmak, bilgilerin çok daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Yazılı bilgileri, görsel hafızayla birleştirmek; kolay öğrenme ve ezberleme teknikleri arasında en önemli olanlardan biridir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi