Konsantrasyon ve Odaklanma Sorununa İyi Gelen 7 Yiyecek

Konsantrasyon ve Odaklanma Sorununa İyi Gelen 7 Yiyecek

Konsantrasyon odaklanma sorununa iyi gelen yiyecekler

Beyne iyi gelen besinler ve vitaminler önemli bir yere sahiptir. Konsantrasyon ve odaklanma sorununa sahipseniz daha iyi düşünmenizi sağlayacak, beyne iyi gelen 7 yiyecek neler bu yazımızın konusu.

Tüm vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması beyne bağlıdır. Kalbin kan pompalaması, ciğerlerin nefes alması gibi hayati fonksiyonlar onun elindedir. Bu yüzden yediklerimiz, içtiklerimiz, düşünce şeklimiz ile beyin sağlığını korumak için yapabileceğimiz şeyler var.

Hem hastalıklardan korunmak hem de daha iyi odaklanabilmek ve konsantrasyon bozukluğu yaşamamak için aşağıdaki listede yer alan yiyecekleri beslenme listemize eklememiz gerekir.

Beyne ve hafızaya iyi gelen yiyecekler

Önce beyne iyi gelen yiyecekler listesine bakalım ardından detaylarına geçelim. Sonra da neleri yememeliyiz, nelerden uzak durmalıyız kısmına geçelim.

 • Portakal
 • Yumurta
 • Brokoli
 • Omega-3 yağı
 • Yeşil çay
 • Yaban mersini
 • Zerdeçal

Portakaldaki C vitamini bunama riskini azaltır ve tüm organları gençleştirir. Ayrıca beyin hücrelerine hasar verebilecek olan serbest radikallere karşı bariyer oluşturur. Aynı şekilde kivi, çilek, guava, yeşil biber, domates ve diğer narenciyeler de günde en az 1 adet tüketilmelidir.

B12 ve B6 vitaminleri beyin için çok önemlidir. Yumurta bu açıdan zengin bir gıdadır. Ayrıca kolin ve folat da içerir. B vitamini beyin sağlığı açısından çok değerlidir, unutkanlık ve odaklanamama sorunlarını erken yaşta engeller.

beyne iyi gelen besinler

Brokoli, içindeki K vitamini ile harika bir antioksidandır ve sfingolipid denilen beyin hücrelerinin içinde yer alan yağı oluşturur. Yeşil yapraklı sebzeler ve ceviz, pekan cevizi gibi çerezler tüketilmeli.

Somon, sardunya, alabalık, uskumru gibi yağlı deniz balıkları mevsiminde tüketildiğinde “beynin benzini” olarak bilinen omega-3 yağ asitlerini sağlar. Hem depresyon, anksiyete, bipolar gibi sorunları hafifletir hem de unutkanlık, odaklanamama, hatırlayamama gibi problemlerin önüne geçer.

Antioksidan olan besinler arasında yer alan yeşil çay hafıza, konsantrasyon ve odaklanma için kahveden daha sağlıklı. İçerdiği kafeinle benzer bir uyanıklık hali oluşturur.

Antioksidan meyveler arasında olan yaban mersini aynı zamanda iltihap önleyicidir. İçindeki antosiyaninler, nörodejeneretif hastalıkların oluşmasını ve yaşlanmayı önler. Kısa dönem hafıza kaybı üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Zerdeçaldaki aktif madde olan kurkumin hem antioksidan hem iltihap giderici özelliğiyle beyin hücreleri üzerinde etkilidir. Bu konuda alzheimer ve depresyon vakalarıyla yapılan araştırmalarda önemli gelişmeler görülmüştür.

Beyne zarar veren yiyecekler

Günlük beslenme listemize eklememiz gereken besinleri öğrendik şimdi sırada beyne zarar veren yiyecekler var. Uzak durulması gereken gıdalar neler bakalım.

 • Alkol
 • Aspartam
 • Cıva
 • İşlenmiş gıdalar
 • Rafine karbonhidratlar
 • Şekerli içecekler ve yiyecekler
 • Trans yağlar

Kendimi hep mutsuz hissediyorum, çabuk yoruluyorum, sürekli bitkin hissediyorum, moralin hep bozuk diyorsanız beslenme listenizden bu gıdaları çıkartmanız ve yukarıdaki listeyle değiştirmeniz gerekir.

Konsantrasyon ve odaklanma sorunu

Hem yediklerimiz hem içtiklerimiz hem yaşam tarzımız hem uyku düzenimiz hem de düşünce şeklimiz konsantrasyon ve odaklanma sorunu yaşamamıza sebep olabilir.

Bu yazıda konsantrasyon ve odaklanma sorununa iyi gelen 7 yiyecek ve beyne zarar veren yiyecekler neler öğrendik. Haftada 3 gün egzersiz yaparak, stres yönetimi yaparak, uyku düzeni sağlayarak ve bu listelere dikkat ederek beynimizi çok daha verimli bir şekilde kullanabiliriz.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi