Makyaj Psikolojisi : Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Makyaj Psikolojisi : Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Makyaj psikolojisi kadınlar neden makyaj yapar

Makyajın psikolojik etkileri olduğu bir gerçek. Kadınlar neden makyaj yapar? İlk olarak psikolojisi düzeliyor diye düşünebiliriz ancak burada daha fazla sebep var.

Makyaj yapmak üç duyumuza birden hitap eder. Dokunmak, koklamak, görmek. Bu çoklu tatmin, kişiye kendini iyi hissettirmektedir.

Yapılan araştırmalarda kadınlar çoğunlukla ya “kamuflaj” ya da “baştan çıkarma” olarak iki sebepten ötürü makyaj yapıyor. Kamuflaj için yapanlar daha kaygılı, alıngan, savunucu ve duygusal olarak tutarsız bir grubu kapsıyor.

Baştan çıkarma için yapanlar daha sosyal, iddialı ve dışa dönük kişiler. Her iki sebeple de kişiye bir özgüven, özsaygı, kendini daha iyi hissetme hali sağladığı kesin.

Robertson ve arkadaşları 2008 yılında yaptığı bir araştırmada daha az veya daha nadiren makyaj yapan kadınların daha çok ve sık yapanlara nazaran daha özsaygıya sahip olduklarını, toplum içinde daha rahat olduklarını ve duygusal olarak daha tutarlı olduklarını rapor etmiştir.

Makyaj psikolojisi

Fondöten, ruj, göz kalemi, eyeliner, mascara, far veya highlighter birer makyaj malzemesi gibi görünse de, bu ürünleri kullanmak kadınlar için neredeyse bir tür tedavi yöntemi.

Kadınlar makyaj yapmayı neden sever

Makyaj psikolojisi dediğimizde en basitinden kadınların makyaj yaptığı zaman kendilerini daha canlı, daha sağlıklı, daha bakımlı, etkileyici ve hissettikleri bir gerçek.

Çoğu erkek için de bu böyle. Bir grup erkek üzerinde yapılan bir deneyde makyajlı kadınları diğerlerine göre daha saygın gördükleri ortaya çıkmış. Ki erkeklerin çoğu makyajlı kadın sevmediklerini, doğal olandan hoşlandıklarını belirtirler.

Benzer bir deneyde soru diğer kadınlara sorulduğunda, makyajlı olanların daha baskın, dominant, hakimiyet sahibi olduğu cevabı alınmış.

Elbette makyajın iş hayatında da etkisi var. Mesela iş görüşmesine giderken makyaj nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, yönetici pozisyonu için daha belirgin ve koyu renklerde, çalışan pozisyonu için ise çok daha hafif ve hafif tonlarda olması daha verimli sonuçlar veriyor.

Kadınlar neden makyaj yapar?

Daha önce bahsetmiş olduğum sosyal algı ve sosyal benlik konuları da bu konuyla bağlantılı olarak ilginizi çekebilir. Çünkü kadınlar neden makyaj yapar dediğimizde hepsi birbiriyle bağlantılıdır.

Kadınlar makyaj yapmayı neden sever daha önce bahsettiğim gibi iki sebepten dolayı ve bunlara ek olarak özgüven, özsaygı, çekiciliği artırmak, hakimiyet kurmak gibi sebepler karşımıza çıkıyor.

iş görüşmesine giderken makyaj nasıl olmalı

Kozmetik sektörü her türlü ihtiyaca ve zevke göre her gün yeni bir ürün çıkartıyor. Hatta bazı ürünler sadece kozmetik amaçlı değil, iyileştirici özelliğe de sahip. Örneğin kirpikleri besleyen rimel gibi.

Bu da makyaj yapmanın psikolojik etkileri arasına girebilir. Çünkü kişi aynı zamanda kendisi ve sağlığı için de iyi bir şey yaptığını hissedebilir.

Tarihte kamuflaj için kullanılmış olan makyaj, teknikleri değişmiş olsa da aslında yine aynı amaçla kullanılıyor. Eğer kişi bu amaçla yapıyorsa, kamufle etmek istediği hisler, duygular, şeyler üzerinde çalışırsa daha mutlu bir kişi olacaktır.

Neden sorusunun öneminden daha önce kişisel gelişim ile ilgili yazdığım yazıda da bahsetmiştim. Yaptığımız veya yapmadığımız şeylere bir noktada bu soruyu sormamız ve sadece sormakla kalmadan bununla ilgili bir farkındalık sahibi de olmamız, birey olabilmemiz için gereklidir.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.