Nasıl Daha İyi Bir Hafızaya Sahip Olabilirim?

Nasıl Daha İyi Bir Hafızaya Sahip Olabilirim?

daha iyi bir hafıza

İlk defa gördüğünüzü düşündüğünüz bir kişi yanınıza yaklaşıp size adınızı soyadınızı, kaç kardeşiniz olduğunu, isimlerini, anneniz babanız, oturduğunuz semt, okuduğunuz okul vs. hakkında bilgilerini söylüyor.

Sizi tanıdığı kesin, biraz konuşup zorladıktan sonra yıllar öncesinden tanıdığınız bir arkadaşınız olduğu ortaya çıkıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Nasıl bu kadar iyi bir hafızaya sahip? Bu kadar iyi bir belleğe siz de sahip olabilirsiniz.

O da sizinle ayni zihinsel bilgisayara sahip sadece daha iyi kullanıyor. Aynı sistemi kullanırsanız,onun yapabildiği her şeyi siz de yapabilirsiniz.

Daha iyi bir hafıza için dur – dinle – bak tekniği

Hafızayı geliştirmek için teknikler vardır fakat bunlardan en kolayı hangisidir? Hatırlamak istediğimizi hatırlarız. Hafızası güçlü olan insanlar biriyle tanıştırıldıklarında durup o kişinin ismini dinlerler. Dinler ve doğru yazılışını gözlerinde canlandırırlar, hatta bir parça kağıda yazıp akıllarına kazırlar. Kötü belleğin sorumlusu genellikle dikkatsizliktir.

hafıza nasıl güçlenir?

Hafıza öğrenirken fikirleri birleştirir

Bir şeyi ezberlemenin en iyi yolu bir fikri başka bir fikirle birleştirmektir. Tüm bellek uzmanları bu sistemden yanadırlar.

Sizin için çalışmasını istiyorsanız hafızanıza güvenin

İyi bir hafıza, bilinçaltına güveni gerektirir. Belleğinize güvenin,ona güvendiğiniz ölçüde size yanıt verecektir. Kendiniz hakkında inandığınız ve güvenle beklediğiniz her şeye sahip olursunuz. Kural bu.

Hafızayı güçlendirmenin yolları nelerdir?

Daha iyi bir hafızaya nasıl sahip olabilirim?

Belleğiniz ona verdiğiniz direktifler kadar iyidir. Ona yaklaşımınızda eksik hiç bir şey olmamalı. Bilinçaltınızı yönlendirirken ayrıntıya inmelisiniz, kesin sonuçlar istiyorsanız kesin direktifler vermelisiniz.

hafızayı güçlendirme teknikleri

Oyun oynamayı deneyin. Bütün bellek uzmanları bu sistemden yararlanır. Fakat oyun oynamak hafızayı geliştirir mi? diye sorarsanız; bunun cevabı oyunundan oyununa değişir. Belli bir pattern içinde sürekli tekrarlayan oyunlar aksine hafızaya zarar verir. Hafıza için en iyi oyun sudokudur.

Beyin bir alan üzerinde ne kadar çok hakimiyet sahibiyse, o kadar rahattadır. Ve efor sarf etmez. Bu yüzden yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek, hiç bilmediğiniz bir lisan öğrenmek, hiç çözmediğiniz bir bulmacayı çözmek nasıl daha iyi bir hafızaya sahip olabilirim sorusu için önemli bir cevaptır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi