Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

unutkanlık nasıl geçer

Özellikle son yıllarda gençler arasında hatırlamada güçlük, konsantrasyon bozuklukları ve hafıza ile ilgili sorunlar daha da sık görülmeye başlandı. Peki bunun sebebi nedir? Unutkanlık nasıl geçer düzelir?

Neden insanlar, bir gün önce yemekte ne yediğini hatırlamakta zorlanmaya başladı? Telefonunu nereye koyduğunu unutan, ‘ben şimdi ne yapacaktım?’ diye bir an duraksayıp düşünenler için hafızayı güçlendirmenin yollarını anlattığımız bir yazı hazırladık. Üstelik hafıza doğal yollarla nasıl güçlendirilir sorusunu yanıtlıyoruz. Çünkü aslında her çözümün doğal bir yolu var.

Hafıza nasıl güçlendirilir?

hafızayı güçlendiren yiyecekler

Öncelikle bulmaca çözmenin hafızayı güçlendirdiğini hepiniz duymuşsunuzdur, fakat bu konuda bilinmesi gereken önemli bir nokta var. O da şu; bulmak çözmek hafızayı güçlendirir evet fakat sadece sudoku!

Şimdi gelelim hafızayı güçlendirmenin yollarına. Öncelikle b12 vitamini, D3 vitamini eksikliği hafızayı zayıflatan önemli etkenlerdendir. Bunların tetkik edilmesi gerekir. Unutkanlık nasıl geçer? B12 içeren gıdalar tüketerek. B12 vitamini nelerde var? Kırmızı ette, sakat atta, ciğerde ve yumurtada bulunur.

Odaklanmayı arttıran bitki çayları yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Vitamin D3 vitamini eksikliğine unutkanlık artmaktadır ve alzheimer riski yükselmektedir.

Hafızayı güçlendirmenin yolları : 4 önemli yiyecek!

hafızayı güçlendirmenin yolları

Hafızayı güçlendirmek için tüketilmesi gereken en önemli gıda balık yağıdır. Omega 3 eksikliği son zamanlarda oldukça artmaktadır. Daha çok Omega 6 veya omega 9 alınmakta. Omega 3 özellikle beyin sağlığı için önemlidir. Yağlı derin deniz ve soğuk deniz balıklarından Omega 3 almak mümkün. Bunun dışında chia tohumu, keten tohumu ve keten tohumundan da sağlayabilirsiniz. Unutkanlık nasıl düzelir? Öncelikle omega-3 yağı tüketerek.

Hafızayı güçlendirmenin yollarından bir diğeri ise türk kahvesi tüketmek. Türk kahvesi işlenmemiştir kalorisi düşüktür. Günde 3-4 adet şekersiz olarak içebilirsiniz.

türk kahvesi hafızayı güçlendirir

Günlük yaşantınıza eklemeniz gereken bir diğer yiyecek ise mırra olarak da geçen kakule. Unutkanlığa karşı, çarpıntı yapmadan ve tansiyonu yükseltmeden zihni uyaran bir yiyecektir. Kakule hafızayı güçlendiren yiyecekler arasında önemli bir yerdedir. Kakulenin kabuklarını soyup içindeki çekirdekleri tüketmelisiniz. Bir kaç çekirdeği direkt çiğneyerek tüketebilirsiniz. Oksijen sağlayan kakule hafızayı güçlendirmenin önemli yollarından biridir.

İngiliz Psikologlar Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre günde 20-25 kez biberiye yağı koklamak hafızayı %60 oranında artırmaktadır. Bir mendile bir kaç damla damlatıp koklayabilirsiniz.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.