Psikolojiye Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Psikolojiye Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Ruh Sagligina Psikolojiye Iyi Gelen Bitki Caylari

Doğa insanın ihtiyacı olan her şeyi aslında barındırıyor. Bitkilerin gücü azımsanamayacak kadar çok. Basitçe demleyeceğimiz çayların o kadar etkili faydaları oluyor ki.

Stres ve kaygıya, yorgunluğa, iç sıkıntısına iyi gelen bitkiler var. Bakalım psikolojiye ruh sağlığına iyi gelen bitki çayları nelermiş. Düzenli kullanımla mutluluk veren bu içeceklerin faydasını gören çok kişi var.

Kendinizi mutsuz, yorgun, depresif veya stresli hissettiğiniz zamanlarda hazırlayabileceğiniz bitki çayları hayat kurtarıcı olabiliyor. Daha önce psikolojiye iyi gelen vitaminler yazımda da bahsettiğim gibi, kimyasal çözümlere başvurmak yerine, doğanın gücüne inanmak daha zararsız olacaktır.

Mutluluk veren psikolojiye iyi gelen bitki çayları

Herkes zaman zaman kendini yorgun, bıkmış, mutsuz, isteksiz veya stresli hissedebilir. Bu tür durumlarda bitkilerin gücünden yararlanmakta fayda var.

 • Papatya
 • Damiana
 • Yeşil çay
 • Yerba mate
 • Kediotu
 • Zencefil
 • Limon otu
 • Roybos çayı
 • Zerdeçal
 • Mürver çiçeği
 • Nane
 • Beyaz çay
 • Gül yaprağı

Şimdi bakalım depresyona hangi çay iyi gelir, strese iyi gelen bitki çayı hangisidir. Tek tek listedeki çayların özelliklerini ve etkilerini öğrenelim.

Papatya çayı Faydaları

Papatya çayı : Uykusuzluk için bitki çayı arıyorsanız ilk sırada yer alıyor. İçindeki flavanoidler, seskiterpenler ve antioksidan özelliğiyle rahatlatıcı bitki çayı denilince akla gelir.

Damiana çayı : Aztekler’in bir numaralı içeceği olarak tarihte yeri vardır. Afrodizyak ve antidepresan bitki çayıdır. Kan dolaşımını destekleyerek, beyne oksijen akışını hızlandırır ve böylece baş ağrısına iyi gelir.

Psikolojiye ve ruh haline en iyi gelen vitaminler

Yeşil çay : Kahve ve enerji içecekleriyle enerjinizi toplamaya çalışmak yerine bu harika bitkiyi kullanın. Enerji veren bitki çayı listesinde bir numarada yer alır. Neşenizi yerine getirir.

Yerba Mate çayı Faydaları

Yerba mate çayı : Odaklanmayı arttıran bitki çayları listesinde ilk sırada yer alıyor. Yeşil çay ailesinden ve kafein içeriyor. Ödevinizi veya çalışmanızı bitirmek için ‘uyanık kalmam lazım’ diyorsanız, işinize konsantrasyon sağlamak için en iyi çözümlerden.

Kediotu çayı: Strese iyi gelen bitki çayları dediğimizde aklımıza ilk olarak kediotu gelir. Her gece bir bardak içtiğinizde zihni ve sinirleri sakinleştirir, stres seviyesini azaltır, anksiyete için bitki çayları arayanlara çok iyi bir çözümdür.

Zencefil çayı : Bağışıklık sistemini güçlendiren, enerji veren, kan dolaşımını destekleyen ve mutluluk veren bitki çayıdır. Hazırlaması çok kolaydır, sıcak suyun içine dilimlemeniz yeterlidir, mide ağrısı ve yanmasına da iyi gelir.

Ruh Sağlığına iyi Gelen çaylar Limon Otu çayı

Limon otu çayı : Yalancı melisa olarak da geçer. Tıpkı hint fesleğeni çayı gibi stres giderici ve anksiyeteye iyi gelen çaylardandır.

Roybos çayı : Afrika kızıl çayı olarak da geçer. En önemli etkisi sakinleştirici olmasıdır. Akşam, uykuya yakın saatlerde tüketilmelidir. Ruh sağlığına iyi gelen bitki çayları arasında önemli bir yeri vardır.

Zerdeçal çayı : Sevgili Ender Saraç ile ülkemizde önemi vurgulanan zerdeçalın dopamin ve seratonin hormonlarını destekleyici ve dengeleyici özelliği vardır. Bu sayede psikolojiye iyi gelen bitki çayları arasında önemli bir yerdedir.

Mürver çiçeği çayı : Şarap ve likör yapımında kullanılan bu bitkinin depresyon çayı olarak kullanılması da kaçınılmazdır. Aroması da çok güzeldir.

Nane çayı : Kas gevşetici çaydır, spazm çözücü özelliği vardır. Regl döneminde kullanılabilir. Tıpkı papatya çayı gibi, sakinleştirici ve uyku getiren çay olarak ün salmıştır.

Beyaz çay Faydaları Uykusuzluk Için Bitki çayı

Beyaz çay : Yeşil çaydan çok daha fazla teanin denilen L-theanine içerir, bu da uyku kalitesini iyileştirir, stresi giderir ve odaklanmaya yardımcı olur.

Gül yaprağı çayı : Güzel kokusunun yanı sıra zerdeçal gibi hormonları dengeleyen ve regl ağrısına iyi gelen çaydır. Özellikle iç sıkıntısına iyi gelen bitkiler arasındadır.

Ruh sağlığına iyi gelen bitki çayları seçerken dikkat edilmeli

Bazı çaylar tansiyon düşüklüğüne veya şeker düşüklüğüne sebep olabilir, bazıları çarpıntı yapabilir. Yukarıdaki listede yer alan bitkiler, genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Kişiden kişiye yan etkiler gösterebilir.

Örneğin histamin intoleransınız varsa yeşil çay, siyah çay, mate, beyaz çay tüketmemelisiniz.

Ruh sağlığına iyi gelen bitki çayları seçerken, kişiye özel olarak seçim yapılmalıdır. Bir kez içip, kendinizi gözlemlemeniz en doğru kararı vermenizi sağlar.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi