Psikolojiye ve Ruh Haline En İyi Gelen Vitaminler

Psikolojiye ve Ruh Haline En İyi Gelen Vitaminler

Psikolojiye Ruh Haline iyi Gelen Vitaminler

Ruh hali değişkenlikleri, depresyon, isteksizlik veya halsizlik, yorgunluk gibi pek çok durumda psikolojiye ve ruh haline en iyi gelen bu vitaminler oldukça etkili olabilir.

İlk akla gelen ve çözümmüş gibi düşünülen fakat pek çok yan etkileri ve olumsuzlukları olan antidepresan kullanmanın zararlarından daha önce bahsetmiştim. Bu yüzden öncelikle vücudumuzdaki vitamin, mineral ve hormon eksikliklerini düzenlememiz gerekir.

Depresyona anksiyeteye iyi gelen vitaminler kullanmak ilk tercihiniz olabilir. Doktorunuz tarafından detaylı bir kan tahlili ile değerleriniz kontrol edilmeli ve eksiklikler tamamlanmalıdır.

Yapılan araştırmalarda depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, paranoya ve hatta şizofreni üzerinde vitamin eksikliklerinin büyük etkisi olduğu kanıtlanmaktadır.

Ruh halini düzenleyen ve psikolojiye en iyi gelen 5 vitamin

Beslenme şekli, uyku düzeni, fiziksel ve zihinsel aktiviteler sağlığımızı baştan aşağıya etkiliyor. Yanlış bir şekilde yaşamımızı devam ettirdiğimizde, pek çok farklı sorunla karşılaşabiliyoruz.

Şimdi bakalım ruh halini düzenleyen ve psikolojiye en iyi gelen 5 vitamin hangisi.

Halsizlik için C vitamini

C Vitamini Depresyon

Vücut dokularının oluşması ve korunması için en önemlisi C vitamini. Cildi güzelleştiriyor, yaraların iyileşmesini sağlıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ve ayrıca tabii ki psikolojiye iyi geliyor. C vitamini eksikliği yaşayan kişiler kendilerini sürekli depresif ve halsiz hissediyor.

Günlük c vitamini dozu olarak kadınlarda 75 mg, erkeklerde 90 mg ve sigara kullananlarda bir 30 mg daha öneriliyor. Vücut kendi kendine C vitamini üretemediği için dışarıdan takviye olarak alınması gerekiyor. Narenciyeler, brokoli ve biberlerde doğal olarak var fakat çoğu zaman yeterli olmuyor.

D vitamini ve depresyon

D Vitamini Depresyon

İnsan vücudunun sentezleyebildiği iki vitaminden biri. Sağlıklı diş ve kemiklere sahip olmak için önemli ayrıca D vitamini depresyon, şizofreni ve mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) üzerinde oldukça etkili. D vitamini eksikliği ayrıca ciddi derecede anksiyete sebebi olabilir.

Doğal olarak güneş ışınları D vitamini üretmemizi sağlıyor fakat bunun yanı sıra somon, uskumru, sardunya gibi yağlı balıklar tüketmek, kırmızı et, ciğer ve yumurta akı tüketmek de gerekiyor.

Gülük d vitamini dozu çocuklar için 12 aylığa kadar 400 IU, 1-70 yaş arası 600 IU ve 70 yaş üzeri için 800 IU.

Hafıza sorunları ve uyku bozukluğu için B6 vitamini

B6 Vitamini Uyku Bozukluğu

Uyku bozukluğu hangi vitamin eksikliğinden olur denildiğinde veya hafıza güçlendirici ilaçlar araştırıldığında karşımıza B6 vitamini çıkar. Pridoksin olarak da bilinen B6 suda çözülebilen ve pek çok gıdadan alınabilen bir vitamindir

Enerjiyi yükseltir, gama aminobütrik asit, dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin oluşmasını sağlar. Bu vesileyle de uyku bozukluğu, hafıza sorunları ve öğrenme zorluğu için B6 vitamini çok önemli bir yerdedir.

Doğal B6 vitamini kaynakları arasında muz, kırmızı et, tavuk eti, somon, yer fıstığı ve ruşeym yer alır. B6 vitamin dozu 19-64 yaş arası için erkeklerde 1.4 mg kadınlarda 1.2 mg’dir.

Folik asit (b9) eksikliği depresyon habercisi

Folik asit eksikliği depresyon

Kırmızı kan hücrelerinin oluşması, doku ve hücre fonksiyonlarının gerektiği şekilde üretilmesi için gerekli. Folik asit eksikliği depresyon habercisi tıpkı B6 ve B12 vitaminleri gibi.

Doğal folik asit (b9) vitamin kaynakları brokoli, brüksel lahanası, kale, ıspanak, nohut ve bezelye. Günlük doz ise 2 mg kadar.

B12 eksikliği mutsuzluk yapar mı?

B12 Eksikliği Mutsuzluk

Kobalamin B12 de suda çözülebilen ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlayan, DNA sentezleyici, enerji yükselten ve sinir sistemini koruyan en önemli vitamin. Bu durumda B12 eksikliği mutsuzluk yapar mı denildiğinde cevap kesinlikle evettir. Depresyonun en önemli sebeplerinden biridir.

Beyin kimyasallarının oluşması ve beynin verimli bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Psikolojiye ve ruh haline en iyi gelen vitaminler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Doğal B12 kaynakları kırmızı et, yumurta ve balıktır. Günlük doz yetişkinler için 2.4 mg’dir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi