Mevsimsel Depresyon Nedir?

Mevsimsel Depresyon Nedir?

mevsimsel depresyon nedir

Mevsimsel duygulanım bozukluğu veya mevsimsel affektif bozukluk olarak da geçen, mevsime göre gelişen depresif ruh durumudur. Sadece o mevsime özel olarak gelir ve gider. Yaz mevsimi ve ilkbahar mevsimi için de geçerli olmakla beraber, çoğunlukla sonbahar ve kış arasında meydana gelir.

Neden kışın depresyona giriyorum?

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi depresyonun D vitaminiyle bağlantısı var. Daha pek çok şeyle olduğu gibi. Kışın D vitamini ve seratonin üretimimizin azalmasının etkisi büyüktür. Kışın havanın geç aydınlanıp, erken kararması, seratonin oranının %5 düşmesi gibi etkenler söz konusudur.

Bu karanlık hava vücuttaki melatonin hormonunu da tetikler. Böylece neden kışın depresyona giriyorum sorusunun yanıtı olan, bu hava koşullarından dolayı kendini daha halsiz, yorgun ve isteksiz hissetme halinin ortaya çıkması meydana gelir.

Bazı kişilerde ise mevsimsel depresyon yazın veya yaza girerken ilkbaharda da görülebilir. Bunun da sebepleri daha farklıdır.

Mevsimsel affektif bozukluk belirtileri nelerdir?

Yalnız kalma isteği, kesik uyku, ölüm düşünceleri, iştahsızlık, suçluluk, kızgınlık, üzüntü, halsizlik, bağımlılıklar ve konsantrasyon bozukluğu mevsimsel affektif bozukluk belirtileridir.

Mevsimsel affektif bozukluk kış depresyonu

Kendine ya da bir başkasına zarar verme isteği özellikle kışın daha çok gerçekleşir. Mevsimsel depresyon kadınlarda, erkeklere nazaran 4 kat daha fazla görülür. 18-30 yaş arası daha sık yaşanır. Mevsimsel duygulanım bozukluğu ile birlikte bipolar bozukluk, anksiyete, yeme bozuklukları ve odaklanamama da sıkça görülür.

Mevsimsel depresyon kış depresyonu nasıl geçer?

Kapalı alanlarda gerekli aydınlatmalar yapılmalı, D vitamini takviyesi alınmalı, egzersiz ve spor yapılmalı, karbonhidrattan uzak bir beslenme şekli uygulanmalı ve bilişsel terapi desteği alınmalıdır.

Bu gerekli takviyeler kışa girmeden önce, ilkbahar aylarında yapılmaya başlarsa kış depresyonunun önüne geçilebilir.

Neden mevsimsel depresyon yaşıyorum?

Dış etkenlere, iç etkenlere ve dönemsel anılara bakılarak neden mevsimsel depresyon yaşıyorum sorusunun cevabı bir uzmanla birlikte bulunabilir.