Pozitif Düşünce Teknikleri

Pozitif Düşünce Teknikleri

Pozitif düşünce olumlu düşünme teknikleri

Pozitif olumlu düşünce bize ne kadar? Bizden ne götürür? Pozitif düşünce şekli hayatımızı nasıl etkiler? Peki olumlu düşünmek için neler yapmalıyız? Hangi teknikleri kullanmalıyız? Çok basit bir kaç teknikle siz de artık olumsuz düşünceleri bir kenara bırakabilir ve olumlu düşünme alışkanlığı edinebilirsiniz.

Nasıl Pozitif Düşünürüm?

Pozitif düşünmek ilk başta kolay bir şeymiş gibi gelebilir. Mutlu olmakla veya dışarıdan iyi gözükmekle karıştırılabilir. Fakat olumlu düşünmek bundan daha komplike bir durumdur.

Pozitif düşünce tekniklerini uygulamak neden önemli? Olumsuz düşünceler beynimize ne yapar?

Diyelim ki bir ormanda yürüyorsunuz ve karşınıza aniden bir aslan çıktı. O anda beyniniz hemen bir negatif düşünce üretir: korku. O anda bir ağaca tırmanabilir, elinize ilk gördüğünüz tahta sopayı veya yaprağı alabilirsiniz. Fakat beyniniz o andaki korkuyla, tüm bu seçenekleri görmezden gelir. Yani olumsuz düşünceler odaklanmanızı engeller. Olumlu düşünmenin yolları bu noktada önemlidir.

İlla bir ormanda dolaşıyor olmanız gerekmiyor. Günlük hayatta da beynimiz aynı şekilde çalışır. Hayatın tam içinde yine aynı tepkiyi veririz. Negatif düşündüğümüz sürece yapıcı olamayız ve çözümleri göremeyiz. Yani beynimiz kendini dışarı kapatıp; korku, stres ve kızgınlık duygularını yüzeye çıkartır.

pozitif düşünce egzersizleri

Olumlu Düşünceler Beynimize Ne Yapar?

Haz, huzur, sevgi gibi pozitif duyguları hayatınızın geneline yaydığınızda çok daha fazla çözüm seçenekleriyle karşılaşırsınız. Çünkü zihniniz kendini dış dünyaya açar. Olumlu düşünme egzersizleri yapmaya başladığınızda bunu fark edebilirsiniz.

Olumlu Düşünme Egzersizleri

Size haz, huzur ve sevgi hissettirecek şeyler bulup onlara yönelmelisiniz. Mesela gitar çalmak, size tüm bu duyguları sağlayan biriyle görüşmek veya spor yapmak. Nasıl pozitif düşünürüm diyorsanız kullanabileceğiniz tekniklerden bazıları meditasyon yapmak, yazı yazmak (günlük) ve arkadaşlarınızla eğlenmeye gitmek (burada ‘gitmek’ önemlidir).

Olumlu düşünme egzersizleri fiziksel egzersiz gibidir ve ikisinin de birbirine faydası vardır. Fiziksel olarak da hareket etmelisiniz.

Unutmayın, ne kadar mutlu ve huzurlu olursanız başarılı olma ihtimaliniz o kadar yüksek. Olumlu düşünce gücü hayatınızın bir parçası haline geldiğinde, uzun vadede her şeyin daha verimli olduğunu göreceksiniz.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.