Psikolojideki Ayna Etkisi (Mirror Effect) Nedir?

Psikolojideki Ayna Etkisi (Mirror Effect) Nedir?

ayna etkisi mirror effect nedir nasıl yapılır

Ayna etkisi (mirror effect) psikolojideki empati ve manipülasyon yöntemleri arasında yer alır. Nedir? Nasıl yapılır ve ne işe yarar?

Öncelikle ayna teorisi ile başlayalım. Tanıştığımız herkesten hoşlanmayabiliriz. Hatta bazen bizim hoşlanmadığımız kişiden, en yakın arkadaşımız veya kardeşimiz çok hoşlanabilir. Peki bu nasıl oluyor?

Başkalarına baktığımızda, aslında bir yandan da aynada kendimize bakıyor oluruz. Onlarda kendimizi daha iyi analiz eder ve tanırız. Bu yüzden “insan sosyal bir varlıktır” ve kendi gelişimi için de bu şarttır.

Kendini tanımanın ve anlamanın en iyi yolu

Çoğu zaman sevdiğimiz ve birlikte vakit geçirmekten zevk aldığımız insanlarla bir arada bulunuruz. Ve zamanla ne tür insanları daha çok sevdiğimizi, hangilerinden uzak durmak istediğimizi daha net bir biçimde şekillendiririz.

Bunu ancak hoşlanmadığımız kişilerle de tanışarak ve iletişimde bulunarak yapabiliriz. Elbette onlarla sürekli görüşmek zorunda değiliz ama kendini tanımanın ve anlamanın en iyi yolu olabidiğince fazla sosyal ilişkiler ve durumlar yaşamak.

kendini tanımanın en iyi yolu

Ben nelerden hoşlanıyorum? En sevdiğim renk hangisi? Beni en çok ne üzer? Ne yaparsam anında çok mutlu hissederim? Hayatımın sonuna kadar neyi hiç sıkılmadan yapabilirim?

Bu gibi soruların cevabını belki de bilmiyoruz ya da bize öğretilen, işaret edilen cevaplar veriyoruz. Kendini tanımak hayatı kolaylaştıran ve güzelleştiren en önemli özelliklerden biridir.

Psikolojideki ayna etkisi (mirror effect)

Psikolojideki ayna etkisi (mirror effect) karşımızdaki insanı daha iyi anlayabilmek için bir empati kurma yöntemi ve onunla daha iyi iletişim kurabilmek için bir manipülasyon yöntemi olarak kullanılır.

İlk insanlar, kendine benzeyeni güvenli görmüş ve bu şekilde hayatta kalmıştır. Vahşi bir hayvan kendisine benzemez ve bu yüzden onun ne yapacağını, ne kadar tehlikeli olabileceğini bilemez.

Küçük çocukları düşünelim. İlk yaptıkları şey taklitlerdir. Bir insanı, bir oyuncağı, bir hayvanı taklit etme eğilimindedir. Çünkü empati kurarak onu anlamak ve tanımak ister.

Aynı şekilde karşımızdakini psikolojik olarak manipüle etmek için de bu tekniği kullanırız. Bu pozitif bir manipülasyondur.

Ayna etkisi nedir nasıl yapılır?

Bir iş görüşmesine gideceğim, mülakatta karşı tarafı etkileme teknikleri olarak bu yöntemi kullanabilirim. Veya birinden çok hoşlanıyorum ve onun da bana sempati duymasını istiyorum, yine bu tekniği kullanabilirim.

benzer aynı giyinmek

Ayna etkisi nedir? Karşımdakini anlama ve etkileme yöntemi. Nasıl yapılır? Fiziksel olarak onun “taklidini” yapabiliriz. Elini çenesine koyarak duruyorsa, biz de bu hareketi kısa süreli olarak yapabiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, sürekli olarak bu tekniği kullanmamaktır. Yoksa karşımızdaki kişi rahatsız olacaktır. Örneğin bir saatlik bir görüşmede bunu toplamda ortalama 5 dakika kadar yapabiliriz.

Benzer veya tamamlayıcı kıyafetler giyinmek, benzer tepkiler vermek, ortak yerlere gitmekten hoşlanmak gibi örnekler çoğaltılabilir.

İnsanlar kendilerine benzeyen insanlara daha çok güvenirler ve onları kendilerine daha yakın hissederler. Bu yüzden ayna etkisi (mirror effect) iletişim teknikleri arasında en etkili olanlardan biridir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi