Psikolojiye İyi Gelen Duygusal Denge Sağlayan Doğal Taşlar

Psikolojiye İyi Gelen Duygusal Denge Sağlayan Doğal Taşlar

Psikolojiye iyi gelen taşlar

Psikolojiye iyi gelen, duygusal iniş çıkışlar için denge sağlayan doğal taşlar hangileri? Aynı zamanda sakinleştirici, stres azaltıcı etkileri de var. Gün boyu veya ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda, odanızda, üzerinizde taşıyabilirsiniz.

İnsanlığın var oluşundan beri doğal taşlar bir şekilde kullanılmış. Özellikle Antik Mısır, Mezopotamya, Hindistan, Antik Yunan ve Roma’da hem mücevher olarak hem de iyileştirici güçleri için tercih edilmeye başlanmış.

Bizler de doğanın bir parçasıyız ve doğanın iyileştirici gücü yadsınamaz. Sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilmek için doğadan ve diğer insanlardan uzak olmamamız gerekir.

Doğayı ne kadar korursak, onunla ne kadar iyi iletişim kurarsak doğa da bize nimetlerini ve şifalarını sunacaktır. Buna inanan kişiler doğal taşların da gücüne inanmaktadır.

Psikolojiye iyi gelen taşlar

Şimdi tarih boyunca kullanılmış ve özellikle psikolojiye iyi gelen taşlar kategorisine girdiğine emin olunmuş olan taşların listesine geçelim.

 • Amazonit taşı
 • Selenit taşı
 • Barit taşı
 • Ametist taşı
 • Optik kalsit taşı
 • Ay taşı
 • Danburit taşı
 • Yeşim taşı
 • Kristal kuvars taşı
 • Akik
 • Akuamarin
 • Obsidyen taşı
 • Pembe kuvars

Kendimi psikolojik olarak yorgun hissediyorum, olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulabilirim diye düşünüyorsanız bu doğal taşlar size yardımcı olabilir.

duygusal denge sağlayan taşlar amazonit kolye bileklik

Kendinizi öfkeli veya endişeli hissediyorsanız, kafam çok karışık diyorsanız amazonit taşı ile tanışabilirsiniz. Meditasyon yaparken elinize selenit taşı alırsanız kafa karışıklığına ne kadar iyi geldiğini hemen hissedebilirsiniz.

Zihin ve beden arasındaki iletişimi güçlendiren barit taşı aynı zamanda iç sesinizi duyabilmenizi ve derinliklerinizi keşfetmenizi sağlar. Duygusal dengesizlik yaşadığınız durumlarda yardımcı olur.

Psikolojiye iyi gelen taşlar arasında bir diğeri ve en çok bilineni ise ametist taşı. Sinir, anksiyete, korku, pişmanlık gibi negatif enerjileri uzaklaştırma konusunda etkilidir. Mutsuzluk ve yas için de sıkça kullanılır.

Duygusal denge sağlayan doğal taşlar

Optik kalsit taşı, birlikte kullanılan diğer taşların da gücünü artırır. Negatif düşünceleri zihinden uzaklaştırarak duygusal denge sağlayan doğal taşlar listesinde ilk sıralarda yer alır.

Ay taşı kendi duygularımı anlayamıyorum, ne istiyorum bilmiyorum diyenlere çok yardımcı olur. Ögüven, özsevgi ve özkabul için en etkili taş ise danburit taşı.

İç huzursuzluğa ne iyi gelir diyenler için sırada huzur, sakinlik ve ahenk sağlama konusunda bilinen yeşim taşı var. Üzüntüyü uzaklaştırmak için odanızda da kullanabilirsiniz.

Kristal kuvars taşı kendimizi daha iyi dinleyebilmek, anlayabilmek ve olumlu bir şekilde değerlendirebilmek içindir. Akik ise geçmişte yaşadığım olayları unutamıyorum diyenler için idealdir.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri yadsınamaz. Bu yüzden huzur veren mavi rengiyle akuamarin bu listede olmazsa olmaz.

pembe kuvars taşı psikoloji

Obsidyen taşı tarih boyunca bağımlılıktan kurtulmak, endişe yas ve üzüntüyü aşabilmek için sıkça tercih edilmiştir. Ve son olarak pembe kuvars kendimi çok yalnız hissediyorum diyenler içindir.

Duygusal denge sağlayan doğal taşlar antik çağlardan beri milyonlarca insana yardımcı olmuştur. Siz de bu psikolojiye iyi gelen taşlar arasından seçtiklerinizi ister vakit geçirdiğiniz odanıza yerleştirebilirsiniz, isterseniz de kolye, bileklik veya yüzük gibi takı olarak üzerinizde taşıyabilir ve şifalarından faydalanabilirsiniz.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi