Adım Adım Alzheimer : Nasıl Başlar? Belirtileri Neler?

Adım Adım Alzheimer : Nasıl Başlar? Belirtileri Neler?

alzheimer hastalığı nedir evreleri belirtileri

Alzheimer bir nörolojik dejenerasyon hastalığıdır. Hafıza, düşünme ve günlük görevleri yerine getirebilme imkanlarını kısıtlar.

Bunama ile alzheimer arasındaki fark nedir? Bunama hatırlama, mantık kurma ve sebep gibi bilişsel işleve odaklanan nörodejeneratif bir hastalıktır. Alzheimer bunamaya bağlı görülen en sık hastalıktır. Bunaklık 65 yaş sonrası, Alzheimer ise 30’lu yaşlarda başlayabilir.

Alzheimer nasıl başlar? Kişi özellikle kelimeleri unutmaya başlar ya da her gün yaptığı tekrarlanan hareketleri. Mesela “sehpa” ya da “çilek” kelimesini unutur. İş yerinde her gün ilk iş olarak açtığı çekmecesini açmayı unutmaya başlar.

Bu durum bir kaç kez olduğunda size normal gelebilir. Çünkü hangimiz bu tür şeyleri bazen unutmuyoruz. Ancak yakınınızda bu durum tekrarlanmaya başalarsa, bu aşamadayken bir doktora gitmek çok önemlidir.

Adım adım alzheimer evreleri

Alzheimer nedir öğrendik şimdi evreleri hakkında bilgi edinelim. Sizde veya yakınınızda bu belirtileri fark ederseniz, ilk evrede ilgili bir uzmana danışmakta çok fayda olacaktır.

Alzheimer nasıl başlar bakalım. Birinci ve ikinci evre alzheimer başlangıcı için geçerlidir ve bu aşamalarda kişiyi gözlemlemek önemlidir.

İlk evre : Yaptıklarınızla, düşündüklerinizle, hatırladıklarınızla ilgili küçük şüphelere düşmeye başlarsınız. Herkes bir şeyleri unutabilir ama hisleriniz bunun normal olmadığını söylemeye başlar.

İkinci evre : Eşyaların yerini unutmaya başlarsınız. Kafa karışıklığı hissedersiniz. Bu durumdan dolayı kendinizi hüsrana uğramış gibi hissedebilirsiniz. Bu yüzden depresyon ve sinirlilik hali başlar.

Bir ve ikinci evre alzheimer başlangıç evreleridir. Bu belirtiler erken teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Eğer kontrol altına alınmazsa sinsi bir şekilde adım adım alzheimer ilerler.

alzheimer nasıl başlar

Üçüncü evre : Henüz okuduğu şeyi unutmak, aynı soruyu tekrar sormak, plan yapmakta zorlanmak, tanışılan yeni kişilerin isimlerini unutmak. Kişi yeni bilgileri daha çok unutur, eski bilgilere daha hakimdir.

Dördüncü evre : Kendiyle ilgili detayları, hangi ayda olduğunu unutmak, yemek pişirememek, telefonu kullanamamak, kendisine söyleneni anlamamak.

Beşinci evre : Kişi nerede olduğunu, saatin kaç olduğunu bilmez. Evini, adresini unutur. Hangi mevsimde nereye ne giyineceğini bilemez. Aynı soruları defalarca sorabilir.

Altıncı evre : Yüzleri hatırlar ama isimleri unutur. Annesini eşi zannedebilir. İşe gitmesi gerektiğine inanabilir. Bu aşamada konuşma yetisinde büyük oranda hasar vardır. Yemek, yutmak, giyinmek, banyoya gitmek gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Yedinci evre : Yemek yemek, yürümek, ayağa kalkmak gibi çoğu temel yetenek bu aşamada yok olur. Bu aşamada kişi susadığını, acıktığını söyleyemez. Bu aşamada alzheimer hastasının bakımı çok daha zordur ve bir bakım evi çok mantıklı bir seçenektir.

Alzheimer hastasıyla iletişim

Yakınınızda bu semptomları yaşadığını düşündüğünüz biri varsa, alzheimer hastasıyla iletişim konusuna da dikkat etmeniz gerekir.

  • Alıştığı düzeni bozmayın
  • Beslenme ve egzersize önem verin
  • Giyim gibi günlük görevleri basit tutun
  • Ona karşı şefkatli olun
  • Onunla tartışmayın ya da onu yola getirmeye çalışmayın
  • Kolay aktivitelere onu da dahil edin
  • Onları hoşlandıkları şeylere yönlendirin
  • Kendilerini güvende hissettirin
  • Onu bir çocuk gibi eğlendirin

Alzheimer yaşayan hastalarda asabiyet, paranoya gibi durumlar ortaya çıkabilir. Onlarla tartışmayın, onlara laf anlatmaya çalışmayın. Bir şeye sinirlendiklerinde siz de sinirlenmeyin.

Alzheimer hastasıyla iletişim

Eski şarkıları dinlemeyi seviyorsa, açın ve dinletin. Dans etmeyi seviyorsa, ona dans edebileceği ortamlar oluşturun. Güldüğü, mutlu olduğu şeyleri sağlamaya çalışın ve ona su içirin. Çünkü alzheimer hastaları ne zaman susadıklarını çoğunlukla unuturlar.

Daha önce sizler için psikoloji ve kişisel gelişim filmleri listesi yapmıştım. Hatta bunun yanı sıra en iyi psikolojik gerilim filmleri ve en iyi psikolojik korku gerilim filmleri listesi de oluşturmuştum.

Ancak ülkemizde alzheimer konusunda yapılmış Nergis Hanım isimli harika bir yapıt daha var. Bunu da izlemenizi öneririm.

Alzheimer hastasına nasıl bakılır?

Alzheimer hastasıyla yaşamak gerçekten çok zorlayıcı ve üzücü olabilir. Ancak sizin onun yanında üzülmeniz, sinirlenmeniz veya ona “bak sen alzheimer oldun” diyerek, durumu fark edip bu bilgiyi hatırlayarak düzeleceğini ümit etmek de aynı şekilde üzücü ve yorucu olacaktır.

Özellikle ilk evrelerde onu ilgili bir doktora götürmek ve erken teşhisle birlikte kullanılacak olan ilaçlar, değiştirilecek beslenme rutini, eklenecek egzersizler ve supplementler ile hastalığın bir sonraki aşamaya geçmesini yavaşlatabilirsiniz.

Bu evreler çok önemlidir çünkü Alzheimer hastalığı sinsi sinsi yavaş bir şekilde ilerler ve ilerlediğinde artık kişiye bakım, sakinlik ve güven sağlamaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey kalmaz.

Alzheimer hastasına nasıl bakılır dediğimizde yemek ve su tüketimine dikkat etmek de çok önemlidir. Çünkü kişi bir gün önceki yemeği düşünüp, “ben daha yeni yedim” gibi kafa karışıklıkları yaşayabilir.

Ona karşı asla sinirlenmemelisiniz. Çok sabırlı, çok sakin, olabildiğince eğlenceli bir tavır takınmalısınız. Size çok saçma gelen sorular sorabilir, ona anlayış göstermelisiniz.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi