Anksiyeteye İyi Gelen Smoothie Tarifi

Anksiyeteye İyi Gelen Smoothie Tarifi

anksiyeteye depresyona iyi gelen smoothie tarifi

Anksiyeteye ve depresyona iyi gelen bir içecek arıyorsanız bu smoothie tarifi sizin için doğal çözüm olabilir. Stres giderici özelliği ile anında sakinleşmenizi sağlar.

Kaygı, huzursuzluk, çaresizlik ve üzüntü ile baş edebilmek mümkündür ancak bunu öğrenmek gerekir. Aslında pek çok kişi gün içinde veya sıklıkla bunları hisseder.

Anksiyete ve depresyonla baş edebilmek için, kendimizi dinlemek ve duyabilmek en önemli yöntemlerdir. Bir terapist de bize bu konuda çok yardımcı olabilir. Hayatımız boyunca bununla yaşamak zorunda değiliz.

Kendimizi duyabilmemiz ve anlayabilmemiz dışında yapabileceğimiz bazı şeyler de vardır. Bunlardan bazıları düzenli spor, kaliteli uyku ve beslenme düzeni.

Beslenmenin psikolojik semptomlar üzerinde ne kadar etkili olduğu pek çok araştırma ve deneyle kanıtlanmaya başlandı.

Mutsuzluğu gidermenin yolları

Mutsuzluktan nasıl kurtulurum, mutsuzluk nasıl giderilir ya da mutlu olmanın yolları nelerdir gibi konularda sitede pek çok yazı bulabilirsiniz.

Çünkü hiç birimiz mutsuz olmak istemiyoruz. Ancak mutsuzluğu gidermenin yolları neler diye düşündüğümüzde aslında cevaplar tam önümüzde duruyor.

travma sonrasi stres bozuklugu belirtileri nasil gecer

Hayatımızdaki sorunlarla, ki bunlar post travmatik stres bozukluğu ile de kendini gösteriyor olabilir, yüz yüze gelmemiz ilk şart. Sorunu masaya, tam önümüze koymalı ve onu, korkmadan incelememiz gerekiyor.

Hayatımızda yapacağımız bazı değişiklikler de stres ve anksiyete ile baş edebilmek için önemli. Mesela kaliteli uyku (23-07 arası), düzenli egzersiz, meditasyon / olumlama ve beslenme değişikliği bunlar arasında yer alıyor.

Bu yüzden bugün sizinle anksiyeteye iyi gelen smoothie tarifi paylaşmaya karar verdim. Evinizde kolayca hazırlayabilir ve anında etkisini hissedebilirsiniz.

Anksiyeteye iyi gelen smoothie tarifi

Sağlıklı beslenme ve psikoloji ilişkisi artık tüm dünyada dile getiriliyor. Bazı gıdalar beynin mutlu olmak için veya daha verimli çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlıyor. Bunların başında magnezyum geliyor.

Magnezyum içeren ve psikolojiye iyi gelen yiyecekler şunlar : muz, brezilya cevizi, susam, keten, tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, maca kökü, badem sütü, ıspanak, somon balığı, siyah çikolata, avokado, kuşkonmaz, chia tohumu, portakal ve yabanmersini.

Kakaolu smoothie tarifi

kakaolu anksiyete içeceği smoothie tarifi

Smoothie tarifini hazırlarken bu listede yer alan gıdaları kullanabilirsiniz. Şimdi örnek olarak bir tane hazırlayalım.

 • 1 bardak su
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu
 • Yarım avokado
 • 1 muz
 • 1 yemek kaşığı kakao tozu
 • 1 yemek kaşığı badem ezmesi

Malzemeler ne kadar doğal, temiz ve organik olursa o kadar etkili olacaktır. Örneğin evde şekersiz badem ezmesi nasıl yapılır öğrenip, bu şekilde kullanmanız gerekir. Marketten aldığınız ürünle yapmamalısınız.

Tüm malzemeleri blender ile çekip bardağa koyun, içine buz ekleyebilirsiniz. Üzerine hindistan cevizi, kıtır badem ve kakao parçacıkları ekleyebilirsiniz.

Anksiyeteyi azaltan yiyecekler arasında elbette yeşil yapraklı sebzeler de yer alıyor. Şimdi bir tane de bu malzemelerle smoothie tarifi paylaşayım.

Yeşil huzur smoothie tarifi

yeşil huzur smoothie tarifi

Amino asit, dopamin ve seratonin seviyelerimizi yükseltiyor. Ki bunlar kendimizi mutlu, huzurlu ve sakin olmak için ihtiyacımız olan hormonlardır. Matcha çayı amino asit açısından zengindir ancak kafein de içerdiği için az miktarda kullanılmalıdır.

Organik ve yüksek kalitede bir matcha çayı ile bu karışımı hazırlamak, yeşil çay yerine daha iyi verimli olabilir. Ancak kullanmak zorunda da değilsiniz.

 • 1 bardak şekersiz badem sütü
 • 1 bardak bebek ıspanak
 • Çeyrek kaşık organik matcha çayı tozu
 • Yarım avokado
 • 1 muz
 • 1 yemek kaşığı chia tohumu

İsterseniz matcha çayı veya yeşil çay yerine bu karışımın içine de yukarıda tarifi geçen badem ezmesi ekleyebilirsiniz. Keten tohumu, portakal gibi yazının başında verdiğim malzemelerle kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz.

Anksiyete için smoothie tarifleri bu şekilde hazırlanabilir. Bahsetmiş olduğum püf noktalarına dikkat ederseniz, stres seviyenizi hemen dengelediğini düzenlediğini hissedebilirsiniz. Her gün tüketebilirsiniz.

Tariflerde ham kakao kullanmanız gerekir. İşlenmiş, koruyucu içeren, şekerli ve sütlü ürünlerden ne kadar uzak durursanız anksiyete ve depresyon şikayetlerinizde o kadar azalma fark edersiniz.

Bu yöntemlerle anksiyeteyi azalmak, dengelemek ve onu yenmek mümkündür. Bunların yanı sıra özgüven çalışmaları yapmak da faydalı olacaktır.