Anoreksiya Bulimia

Anoreksiya Bulimia

anoreksiya

Anoreksiya bulimia yani halk arasında yiyip kusma hastalığı olarak bilinen bu hastalık, kendini zorlayarak kusmak, müshil ilaçları kullanmak, zorlayıcı diyetler yapmak, açlık grevine girmek ve aşırı egzersiz yapmak ile gözlenir.

3 ay süre ile haftada iki kez aşırı yeme ataklarının (binge eating) gözlenmesi ile teşhis konur. Bu ataklar sırasında genellikle yüksek kalorili gıdalar, gizli şekilde yenir. Anoreksiya bulimia yaşayan kişi, şişman veya normal kiloda olabilir.

Bulimia hastalığı olanlar çoğu depresiftir. Genellikle alkol, sakinleştirici ve uyuşturucu kullanımı ile birlikte görülür.

Bulimia Nervosa Sebepleri

aşırı zayıflık yiyip kusma hastalığı

Yemenin ayıplandığı, zayıflığın takdir kazandığı kültürel çevrelerde sıklıkla görülür. Fiziksel kaygılar, toplumsal ve ailesel baskılar, travmalar, yalnızlık korkusu anoreksiya bulimia hastalığının sebepleri arasında yer alır.

Kilo alma korkusu

Bulimik kişiler kilo almaktan çok korkar ve kilolarından her zaman mutsuzdurlar. Öyle ki ideal ve sağlıklı kiloda olsalar bile, kendilerini yine de şişman olarak görürler.

Bulimia Nervosa Zararları

Bulimia Nervosa hastaları özellikle mide hastalıklarına sebep olur. Kalp hastalıklarına neden olur. Ve beyinde geri döndürülemeyen hasarlara yol açar.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.