Kendimi Suçlamaktan Nasıl Kurtulurum? Suçluluk Psikolojisi

Kendimi Suçlamaktan Nasıl Kurtulurum? Suçluluk Psikolojisi

Kendimi Sulamaktan Nasıl Kurtulurum Suçluluk Psikolojisi

Hep kendimi suçluyorum, kendimi affetmek istiyorum ama affedemiyorum. Bunun için ne yapabilirim? Suçluluk psikolojisi nedir? Nasıl yenilir? Bugünkü yazımızın konusu bunlar.

Konuya başlamadan önce bilmemiz gereken en önemli şey kendini suçlamak ve kendini eleştirmek, öğrenilmiş davranışlardır. Bunun temeli suçlayıcı veya eleştirel bir anne, baba, öğretmen, arkadaş olabilir.

Çocuklarda ve psikoseksüel gelişimlerini tamamlayamamış olan yetişkinlerde şiddet göstermek, suçlamak, alay etmek ve eleştirmek gibi özellikler sıkça görülür. Yine çocukluk döneminde kişilerin kendileriyle ilgili henüz bir fikirleri olmadığı için, başkalarının söylediklerine inanırlar.

Yani birileri bana çirkinsin diyor, o halde ben çirkinim. Veya çok kısa boyluyum ya da çok beceriksizim gibi fikirler oluşabilir ve bunlar kalıcı hale gelebilir. Ta ki kişi bunların sadece ‘başkalarının fikri‘ olduğunu kavrayıp, özgüvenini ve özsyagısını geliştirene kadar. Yani asıl kendini keşfedene kadar.

Kendimi suçlamaktan nasıl kurtulurum? Suçluluk psikolojisinden nasıl çıkarım?

Kendini suçlama psikolojisi eğer kontrol altına alınamazsa, kişinin zaman içinde ilgili veya ilgisiz her türlü hatayı, suçu üstlenmesine ve bu da bireysel mutluluğunun, huzurunun yok olmasına sebep olur.

Kendini Suçlama Psikolojisi Kendini Suçlamaktan Kurtulmak

Yapmamam gereken bir şeyi yaptım veya birinin başına gelen bir şeyden dolayı kendimi suçluyorum, onun intiharı yüzünden kendimi suçlu hissediyorum… Örnekler çoğaltılabilir. Peki bununla nasıl baş edebilirim? Yani suçluluk psikolojisinden nasıl çıkarım?

  • Herkesin hata yaptığını kabullenmek
  • Başkalarının fikirlerine bu denli ödem vermemek
  • Kendini başkalarıyla kıyaslamamak
  • Beklentilerinin ve ihtiyaçlarının normal olduğunu anlamak
  • Duygu ve düşüncelerini açıkça ifade edebilmek
  • Herkesin her konuda çok başarılı olmadığının farkına varmak
  • Önceliğin kendinde olduğunu bilmek
  • Geçmişi geçmişte bırakmak

Bazı insanlar temizlik konusunda veya matematik alanında çok başarılıdır. Bazı kişilerin el yazısı çok düzgündür. Bazıları uzun ilişkiler yaşar. Ama herkes böyle değildir ve böyle olmak zorunda da değildir.

Kendini suçlamaktan kurtulmak için herkesin kendi yetenekleriyle ve özellikleriyle birlikte farklı bireyler olduğunu fark etmek önemlidir. Herkesin tuhaf alışkanlıkları, ilginç huyları vardır. Bunları göstermiyor olmaları, bunların olmadığını kanıtlamıyor.

Suçluluk Psikolojisi Hissi Nasıl Geçer

Suçluluk psikolojisi neden olur? Nasıl geçer? En başta belirttiğim gibi kendini suçlamak ve eleştirmek öğrenilmiş davranışlardır. Ben bunu nereden, kimden öğrendim diye kendinize sormalısınız. Bu soruya bir dakika içinde cevap vermek zorunda değilsiniz.

Günlerce, haftalarca bu sorunun cevabının ortaya çıkması için bilincinize, beyninize, bilinçaltınıza izin verin. Ve daha sonra bu anıyı orada bırakın. Çünkü siz artık orada ve o kişiyle değilsiniz. Kendi hayatınız var, kendi gücünüz var. Artık siz de koşullar da daha farklı.

Kendimi suçlamaktan nasıl kurtulurum? Hiçbir şey düşünmeden sadece yazın. O saniyede aklınıza gelen, içinizden gelen her şeyin kalemden kağıda akmasına izin verin. Kendinizi durdurmadan, eleştirmeden, akan kelimelerden utanmadan, korkmadan yazın.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi