Ayrılık acısı nasıl geçer?

Ayrılık acısı nasıl geçer?

İlişkininin başında, kimse ne kadar süreceğini bilemez. Belki birkaç hafta belki birkaç ay belki de yıllarca sürer ilişki. Bunu kimse bilemez, tıpkı ilişkinin ne zaman ve nasıl biteceğini bilemediğimiz gibi. İlişki bitince kendinizi yalnız, öfkeli, üzgün hissedebilirsiniz. Fakat bu süreci daha kolay atlatmanız ve ayrılık acısını hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Ayrılık sürecinde yaşanan duygular:

Şok olma veya şaşkınlık
Üzüntü ve kayıp hissi
Kızgınlık (kendinize veya ona karşı)
Gelecek hakkında veya yeni bir ilişkiye başlama konusunda endişe
Yalnızlık (artık konuşabileceğiniz kimse olmadığını düşünürsünüz veya o anda sizi anlayan kimse olmadığını)
Huzursuzluk (onun yakınında olmaktan veya arkadaşlarıyla aynı ortamda bulunmaktan rahatsızlık duyarsınız)
Kendinizi stres dolu bir ilişki bitti diye daha iyi hissedebilirsiniz
Yeniden bekar olduğunuz için sevinebilirsiniz

ayrılık acısı nasıl geçer

Bu duygulardan bir veya bir kaçını yaşamanız çok doğal. Ayrılık bir kayıptır ve diğer kayıplara benzer. Bu kaybın açtığı yaranın iyileşebilmesi için zaman gerekir. Bunu kabul etmeli ve kendinize bir süre dinlenme zamanı vermelisiniz.

Ayrılık acısı nasıl geçer? Ayrılık acısını unutmanın yolları

Ayrılık acısını unutmanın pek çok yolu var fakat en önemlisi kendinize zaman tanımanız. Eğer uzun süreli bir ilişki yaşamışsanız, ertesi gün hemen çok iyi olmayı beklemeyin. Kalbinize ve zihninize biraz zaman tanıyın. Daha sonra aşağıda yazanları uygulayabilirsiniz.

Eski sevgili nasıl unutulur?

Durumu ailenizden birileriyle veya dostlarınızla konuşun. Böylece bu yükü tek başınıza taşımamış olursunuz.
Kendinize yeteneklerinizi ve başarılı olan yanlarınızı hatırlatın.
Şiir yazın, şarkı besteleyin veya bir kağıda düz yazı olarak hislerinizi yazın. Bunu saklayın veya yırtıp atın ama bunu yapmak iyi gelecek.
Dışarı çıkın! Yürüyüş yapın, spor yapın, sahilde kitap okuyun.
Hayatınızı aksatmayın. Yine okula, işe gitmeye devam edin. Ayrılık acısının sizi yataktan çıkmakta zorlamasına engel olun.
Sosyal medyaya dikkat edin. Ayrılıkla ilgili şeyler yazmayın veya Facebook hesabınızı kapatmayın. Aşk acısı nasıl geçer? İsterseniz onu arkadaşlıktan çıkartabilirsiniz ama onun okuyacağını bildiğiniz şeyleri profilinizden yazıp, ona mesaj vermeye çalışmayın.
Yeni bir hobi edinin. Artık tek başına geçirebileceğiniz boş zamanınız var. Bu zamanı yeni bir hobiye ayırın. Kim bilir belki orada sizinle aynı şeyleri yapmayı seven başka birini bulursunuz!

Onu aramayın veya mesaj atmayın. Onunla konuşmak istiyor ve onu özlüyorsanız, fevri davranmayın. Bekleyin. Bir süre sonra bunu hala istiyorsanız, yüz yüze konuşun. Eğer güvenliğinizden emin olmazsanız, kalabalık bir yerde veya yanınızda arkadaşlarınız varken buluşun.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi