Dopamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Dopamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Dopamin, beyinde bir sinir taşıyıcı olarak görev yapar. Bir şeyi başarma ve tatmin olma durumlarında salgılanan bir hormondur.

Dopamin eksikliği geçici ve kalıcı olarak pek çok soruna ve hastalığa sebep olabilir. Şimdi birlikte bunlara bakalım.

Dopamin Eksikliği

Dopamin eksikliğinin belirtileri ve dopamin salgılanmazsa veya az salgılanırsa ne olur? sorusunun cevabı olarak uyku bozuklukları, hareketlerde yavaşlama, sebepsiz vücut ağrıları, kontrolsüz hareket etme, titreme ve parkinson hastalığı sayılabilir.

dopamin hormonu mutluluk

Dopamin Eksikliği Tedavisi

Ne çok fazla ne çok az. Düzenli ve yeteri kadar uyku alınmalı. ‘Yeterli uyku’ herkes için değişebilmekle birlikte, ortalama 5-10 saat arası düzenli uyku ihmal edilmemelidir. Verimli bir uyku için televizyon karşısında, müzikle, ışıkla uyunmamalı ve cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazlar aynı odada bulunmamalıdır.

Dopamin ve ayrıca seratonin salgılanmasını sağlayan harika bir doğal çözüm var : Hareket. Kendinizi zorlamadan, tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Stresten uzak durmak için sevdiğiniz dostlarınızla zaman geçirin, sevdiğiniz müzikleri aralıklı olarak dinleyin ve süt, hindi,tavuk, balık, yumurta ve peynir tüketin.

Ayrıca çilek, elma, muz, turunçgiller ve salatalık da beyinde dopamin hormonunun salgılanmasını sağlar. Yemeklerinize salata ekleyin. Dopamini arttıran yiyecekler arasında ceviz, badem, kabak çekirdeği ve susam da yer alıyor.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi