Endişe Bozukluğu Nedir? Nasıl Geçer?

Endişe Bozukluğu Nedir? Nasıl Geçer?

korku endişe kaygı

Kaygı nedir? Anksiyeteye bağlı bir huzursuzluk duygusudur. Endişe nedir? Endişe içinde düşünsel yapıların olduğu bir süreçtir.

Peki neden endişe duyarız? Endişe duymak, olabilecek en kötü şeylerin başımıza gelebileceğini zannetmemizden kaynaklanır. Endişe aynı zamanda belirsizliği kontrol etme kaygısıdır. Mükemmelliyetçi kişilerde daha sık görülür.

Korku Endişe Kaygı

Kaygı ve endişenin farkından bahsettik. Şimdi korku endişe kaygı durumuna bakalım. Korku kısa süreli gerçekleşen ve biten bir duygudur. Kaygı ve endişe uzun bir sürece yayılan korku durumudur. Kaygı ve endişenin içinde düşünceler ve sebepler yer alır. Ve bu düşünce ve sebepler olabildiğince detaylı ve daha uzun vadeyi kapsayacak şekildedir.

endişe kaygı bozukluğu

Korku ve endişe bozukluğu nasıl geçer?

Ne kadar mükemmelliyetçi olursam, ne kadar çok detay düşünürsem o kadar çok kendimi veya ailemi korumuş olurum hissi veya fikri kişiyi uzun vadeli endişeye sokabilir. Kişi çoğunlukla olumsuzlukları düşünür.

Korku ve endişe bozukluğu nasıl geçer? Olayların olumlu yanlarına odaklanarak. Hiç kimsenin veya hiç bir şeyin mükemmel olmadığı gerçeğini kabul ederek. Ve anın keyfine varabilerek.

Çünkü endişe kişilerin hayatında bir tehdit unsuru haline gelmeye başlar. Geçmişte kendi veya etrafımızdaki kişilerin yaşadığı olumsuzluklara odaklanmaktan ziyade, kendi hayat amacımıza odaklanarak endişe ve kaygı bozukluğundan nasıl kurtulunur sorusunun da cevabını bulabiliriz.

korku endişe kaygı bozukluğu

Boş bir beyin, şeytanın çalışma odasıdır der Eflatun. Hayatımızı, beynimizi ne kadar çok çalışmaya ve üretmeye odaklarsak endişe korku ve kaygıdan o derece kolay kurtulabiliriz.

Endişe arttığında obsesif kompulsif kişilik bozukluğu ortaya çıkabilir, bu durumun oluşmaması için kafaya takmama sanatı isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi