Major Depresyon

Major Depresyon

Major depresyon nedir? Major depresyonun sebebi ve belirtileri nelerdir? Distimi diye de adlandırılan bu depresyonun ağır, orta, hafif düzeyde olması olasıdır. Bir de başka nedenle ortaya çıkmış tam major depresyon olarak göremediğimiz depresif sendromlar vardır.

Major depresyon neden olur?

Nedenleri açısından bakacak olursak depresyon kişide, görünür hiç bir neden yokken, kendiliğinden başlamış olabilir. Buna endojen (içsel) depresyon diyoruz ve bu durum kişinin biyolojik genetik yapısı ile ilgilidir ve olasılıkla ailesinin diğer bireylerinde de benzer bir durum olmuştur ya da olabilecektir.

major depresyon belirtileri tedavisi

Major depresyon belirtileri ve tedavisi

Bu biyolojik nedenler genellikle beyindeki çeşitli amin denen maddeler düzeyinin düşük ya da bozulmuş olmasıyla açıklanır. Örneğin bazı hastalarda noradrenalin eksikliği olduğu düşünülürken bazılarında dopamin ya da serotonin eksikliği, yetmezliği ya da başka bir madde eksikliği düşünülür.

Bu görüşler genelde değişmekte ve gelişmektedir. Bilimsel araştırmalar arttıkça beyin biyokimyasına ilişkin çalışmalar da artmakta ve depresyon veya diğer pskiyatri bozuklukların nedenleri daha anlaşılır duruma gelmektedir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi