Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü

Çabuk mu sinirleniyorsunuz? Aşırı agresif misiniz? Hemen öfkeleniyor musunuz? Sinirlerime hakim olamıyorum mu diyorsunuz?

Günlük yaşamımızda genel duygu durumumuz her zaman pozitif olmaz. Yaşadığımız bazı olaylar bizi strese sokar, sinirlendirir. Bu durumlarda kontrolden çıkmadan olaya karşı aklıselim bir yolla tepki verilmelidir. Ancak çoğu zaman kendimizi kontrol etmeyi düşünmediğimiz için sakin kalmayı başaramayız. Öyle ki bu kızgınlık durumlarda yaşanılan ani öfke durumları sonradan pişmanlık duyulacak ancak geri dönülemez şeyler yapılmasına neden olur.

Öfke duygusu belki de herkes tarafından hissedilen bir duygudur. Peki, herkes bu öfke karşısında aynı şekilde mi tepki veriyor? Tabii ki hayır.

Öfkenin Zararları Nelerdir?
Öfkeyi kontrol etmeyi bilmemek, fizyolojik olarak vücuda da zararlı etkide bulunur. Baş ağrısına, mide rahatsızlıklarına, hatta cilt problemlerine neden olabilir.

ofke kontrolu

Öfke Kontrolü Ne Demek?
Öfke kontrolü demek, öfkeyi doğru ifade etme becerisi kazanmak demektir. Bu kontrolü kazanarak birey öfkesini doğru bir biçimde ifade etmeyi öğrenir. Öfkesini saldırganlıktan uzak, kendine ve etrafındakilere zarar vermeden ifade eder. Öfke kontrolünü kazandırmanın yolu bireyden bireye değişmektedir.

Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?
Öfke anında mantıklı düşünmek güçtür. Olay abartılır ve çarpıtılır. Yapılması gereken kendinde kalmayı başarabilmek ve mantıklı düşünmektir.
Öfkelendiğinizi hissettiğinizde mantığınızı kaybetmeden ve tepki vermeden derin derin nefes alın. Nefes alıp verirken de içinizden 10’a kadar sayın.
Öfkenizin geçmediğini hissediyorsanız ise bir süre bulunduğunuz ortamı terk edin. Sakinleşeceğiniz, mantıklı düşüneceğiniz bir ortama gidin.

4 Yorum

ihsan Yayın tarihi03:52 - 15 Temmuz 2015

İşin başında başka yere geçiyim de patron kovsun daha da mı sinirleniyim

Nurayyc Yayın tarihi19:09 - 8 Aralık 2015

Her insanın kırmızı çizgisi var

Cabbar Yayın tarihi12:44 - 30 Haziran 2017

10 a kadar say derin derin nefes al daha cok dayak yersin, halbuki karsindakine kufurler saydirip futursuzca saldirinca ofkemiz geciyor, bir nevi ofke bosalmasi. bilmem buda ofke kontrolu sayilir mi.

wqr Yayın tarihi21:52 - 19 Aralık 2017

Bu ne şimdi?