Özgüven Geliştirme Teknikleri

Özgüven Geliştirme Teknikleri

Moralimiz bozukken kendimizle ilgilenmeyi bırakırız ve kendimize yaptığımız bu kötülükler bir zincir gibi birbirine bağlanır ve uzayıp gidebilir. Böylece uzun süreli depresyonun
sebebi olabilir. Bu zinciri kırmak için kendinize yeni bir kıyafet alabilirsiniz. Basit bir tişört veya bir yere gidecek olmasanız bile evde kendinize yapacağınız makyaj; aynaya baktığınızda kendinizi iyi, güzel, bakımlı görerek moralinizin düzelmesini ve öz saygınızı sağlar.

Kendinizi özgüvensiz hissettiğiniz zaman olumsuz yanlarınıza odaklanırsınız. Kendinize dışarıdan bakabilmeniz ve objektif bir şekilde bakabilmeniz zorlaşır. Bu düşünceyi kırmak için birine herhangi bir iyilik yapın. Böylece sahip olduğunuz bir yeteneğinizi ya da iyi bir özelliğinizi hatırlamış olursunuz.

Ne kadar uzun süredir aynı şeyleri yaptığınızı, aynı şeyleri tercih ettiğinizi hiç düşündünüz mü? Belki de bunlar sizi bu noktaya getirmiş olabilir. Hiç gitmediğiniz bir seyahate çıkmak, hiç bırakmadığınız şekilde bıyık bırakmak, saçınızı hiç kestirmediğiniz gibi kestirmek veya boyamak, şimdiye kadar hiç giyinmediğiniz tarzda giyinmek gibi yeni ve başka bir şey yapın. Bazen küçücük bir değişiklilik, tüm hayatınızı farklılaştırabilir.

seyahat

Özgüven nasıl gelişir?

Elinize bir kağıt kalem alın ve şimdiye kadar sahip olduğunuz başarıları yazın. Büyüklü küçüklü. Acele etmeyin, kendinize zaman verin. Listenin başından kalktığınızda da aklınızın bir kenarında olsun. Düşünün, bulun, çıkartın ve gelip yine o listeye ekleyin.

Özgüven düşüklüğü yaşadığımızda tüm suçun, hatanın kendimizde olduğuna o kadar çok inanırız ki. Gözlerimizi kendimize diker, başka hiçbir şey görmeyiz. Ama belki de hata bizde değildir. Acaba iş yerinde mutlu musunuz? Evde mutlu musunuz? İlişkinizde mutlu musunuz? Sizi strese sokan ve özgüveninizi düşüren şey belki de bir dış etkendir. Bunu bulup, değiştirmek için bir saniye bile beklemeyin.

Burada anlatılan 10 yöntemle özgüven geliştirme tekniklerini öğrenmiş oldunuz. Şimdi harekete geçme zamanı!

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi