Psikolojik Nefes Darlığı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Psikolojik Nefes Darlığı Neden Olur? Nasıl Geçer?

psikolojik nefes darlığı açlığı

Nefes açlığı olarak da geçen psikolojik nefes alamama yani nefes darlığı çoğunlukla anksiyete ile bağlantıldır. Çoğu panik atak hastaları da psikolojik nefes darlığı yaşamaktadır.

Nefes açlığı durumu ne zaman meydana geliyor? Bunun gözlemlenmesi gerekir. Hangi koşullarda psikolojik nefes darlığı yaşanıyor? Psikolojik nefes açlığı nefes darlığı neden olur?

Psikolojik nefes darlığı neden olur?

Çoğunlukla konuşamadığımız, tepki veremediğimiz, kendimizi içimizden geldiği şekilde ifade edemediğimiz, yapmak istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kaldığımız zaman psikolojik nefes darlığı ortaya çıkar.

Bir yazımızda hayır deme sanatından bahsetmiştik. İstemediğimiz durumlara maruz kaldığımızda kendimizde ‘hayır’ deme gücünü bulamayabiliriz ve bu tür durumlar nefes darlığına neden olur.

psikolojik nefes darlığı nasıl geçer

Psikolojik nefes darlığı nasıl geçer?

O anda uygulanabilecek en etkili yöntem burundan yavaşça nefes alarak (karnın şiştiğini görün) tekrar yavaşça 5’e kadar sayarak nefesi dışarı bırakmaktır. Rahat bir yere oturmak ve su içmek de psikolojik nefes darlığına iyi gelir çünkü o esnada ağızda kuruluk oluşması muhtemeldir.

Psikolojik nefes darlığı nasıl geçer? Tedavi edilebilir mi? Psikolojik nefes darlığından tamamen kurtulabilir miyim? Bu soruların cevabı evettir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi. Zaman içinde psikolojik nefes darlığından kurtulanlar çoktur. Peki bu nasıl olacak? Mutlaka bir terapist ile görüşerek ve mutsuz/huzursuz olunan koşulların endişe edilen durumların değiştirilmesiyle.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.